Europejskie laboratoria kierowane przez firmę imec otrzymają 2,7 miliarda dolarów dotacji 

Wiodące europejskie laboratoria badawcze otrzymają 2,5 miliarda euro (2,72 miliarda dolarów) na mocy europejskiej ustawy o chipach na utworzenie pilotażowej linii umożliwiającej opracowywanie i testowanie przyszłych generacji zaawansowanych chipów komputerowych, poinformował w środę belgijski imec.

W 2023 r. ogłoszono unijną ustawę o chipach o wartości 43 miliardów euro, która ma wspierać krajową europejską produkcję chipów, co stanowi przeciwwagę dla planów Chin, Stanów Zjednoczonych i innych rządów mających na celu wsparcie własnego przemysłu w następstwie niedoborów podczas pandemii Covid.

Jak podaje Reuters, centrum badawcze imec z siedzibą w Leuven w Belgii będzie gospodarzem linii pilotażowej dla chipów o średnicy poniżej 2 nanometrów, aby pomóc europejskiemu przemysłowi, pracownikom naukowym i start-upom uzyskać dostęp do technologii produkcji chipów, która w przeciwnym razie byłaby zbyt droga do przetestowania lub wykorzystania przez którekolwiek z nich rozwój.

Czołowi producenci chipów, tacy jak TSMC, Intel i Samsung, w tym i przyszłym roku wprowadzą na rynek komercyjne chipy o wielkości 2 nanometrów, których koszt sięga aż 20 miliardów euro.

Europejska linia badawczo-rozwojowa ma pomóc w opracowaniu przyszłych generacji jeszcze bardziej zaawansowanych chipów i zostanie wyposażona w sprzęt europejskich i światowych producentów sprzętu i materiałów.

„Inwestycja pozwoli nam podwoić wolumeny i szybkość uczenia się, przyspieszyć tempo innowacji, wzmocnić europejski ekosystem chipów i pobudzić wzrost gospodarczy w Europie – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny imec Luc Van den Hove. – Linia pilotażowa NanoIC będzie wspierać różnorodne branże w Europie, w tym motoryzacyjną, telekomunikacyjną, zdrowotną i inne”.

Kilka programów UE i belgijski rząd Flandrii zapewniają finansowanie w wysokości 1,4 miliarda euro, a gracze z branży, w tym wiodący producent sprzętu ASML, przekazują 1,1 miliarda euro, powiedział imec. Inne uczestniczące laboratoria badawcze to CEA-Leti z Francji, Fraunhofer z Niemiec, VTT z Finlandii, CSSNT z Rumunii i Tyndall Institute of Ireland.

Rzeczywista pomoc w ramach planu UE pochodzi głównie od państw członkowskich i pozostaje w tyle za środkami otrzymanymi w innych regionach, przy czym jak dotąd jedynie firma STMicroelectronics uzyskała zgodę na otrzymanie od Francji pomocy w wysokości 2,9 miliarda euro na rzecz fabryki w Crolles. Intel i TSMC wciąż oczekują na zgodę UE na wielomiliardowe fundusze państwa niemieckiego na rozpoczęcie w tym roku budowy fabryk w Magdeburgu i Dreźnie.