Podobno Silicon Box wybierze Piemont na zbudowanie fabryki chipów
Oczekuje się, że przy pełnej wydajności inwestycja wygeneruje 1600 nowych bezpośrednich miejsc pracy, oprócz pośrednich miejsc pracy utworzonych zarówno na potrzeby budowy obiektu, jak i w szerszym ekosystemie dostaw i logistyki.
Singapurska firma Silicon Box, zajmująca się półprzewodnikami, planuje wybrać miasto Novara w uprzemysłowionym północno-zachodnim regionie Piemontu na lokalizację swojej nowej fabryki chipów we Włoszech, wartej wiele miliardów euro, powiedziały w czwartek agencji Reuters dwie osoby bliskie sprawie.
Trzyletni start-up, stworzony przez założycieli amerykańskiego producenta chipów Marvell, zainwestuje 3,2 miliarda euro we Włoszech w produkcję tak zwanych „chipletów”, które mogą być wielkości ziarenka piasku pod porozumienie wspierane przez rząd.
Chiplety są łączone w procesie zwanym zaawansowanym pakowaniem, czyli ekonomicznym sposobem łączenia małych półprzewodników w jeden procesor, który może zasilać wszystko, od centrów danych po urządzenia gospodarstwa domowego.
Projekt stanowi część długotrwałych wysiłków Włoch mających na celu przyciągnięcie inwestycji ze strony firm technologicznych, w tym odroczonej umowy z amerykańskim producentem chipów Intel.
Silicon Box i włoskie ministerstwo przemysłu ogłosiły inwestycję w marcu, nie podając, gdzie zlokalizowana będzie fabryka. Prosząc o zachowanie anonimowości, ponieważ obrady nie są publiczne, źródła podają, że Silicon Box skłaniał się ku wybraniu miasta Novara z krótkiej listy obejmującej również dwie lokalizacje w północnych regionach Lombardii i Veneto. Jedno ze źródeł podało, że Silicon Box i ministerstwo przemysłu miały potwierdzić lokalizację fabryki 28 czerwca.
Minister przemysłu Adolfo Urso powiedział w marcu, że oczekiwane koszty operacyjne projektu rozłożone na 15 lat wyniosą około 4 miliardy euro. Włochy przeznaczyły prawie 5 miliardów euro na pomoc państwa, aby przyciągnąć zagranicznych producentów chipów.
Zgodnie z unijną ustawą o żetonach pieniądze publiczne są w dużej mierze dostarczane przez rządy krajowe, a weryfikacja projektów odbywa się w Brukseli. W zeszłym miesiącu francusko-włoska firma STMicroelectronics uzyskała zgodę UE na budowę fabryki węglika krzemu o wartości 5 miliardów euro we Włoszech.