Intel miał odrzucić ofertę firmy Arm dotyczącą działu produktów

Intel próbuje odmienić losy swojej działalności, skupiając się na procesorach AI i tworząc firmę produkującą chipy na zlecenie. W ramach pozyskania środków niegdysiejszy gigant planuje wstrzymać budowę fabryk w Polsce i Niemczech oraz zmniejszyć swoje udziały w nieruchomościach. Od początku roku akcje straciły około 60% swojej wartości.

Jak  podaje Bloomberg News, Arm Holdings zwróciło się do Intela z prośbą o potencjalne przejęcie działu produktów firmy, ale powiedziano, że firma nie jest na sprzedaż.

Brytyjska firma produkująca układy scalone nie wyraziła zainteresowania działalnością produkcyjną Intela, dodano w raporcie, powołując się na osobę znającą sprawę. Raport nie podał żadnych szczegółów finansowych ani nie potwierdził, czy rozmowy są nadal w toku, czy zostały przerwane.

Niegdyś dominująca siła w produkcji układów scalonych, Intel oddał swoją przewagę produkcyjną tajwańskiemu rywalowi TSMC i nie wyprodukował powszechnie pożądanego układu na potrzeby generatywnego boomu AI, na którym skorzystały Nvidia i AMD.

Qualcomm również zwrócił się do Intela z prośbą o zbadanie potencjalnego przejęcia producenta układów scalonych, jak donosił Reuters na początku tego miesiąca, co, jesli dojdzie do skutku, może być transakcją transformacyjną w tym sektorze.

Jak wynika z ostatnimi raportami firmy, Qualcomm ma około 13 miliardów dolarów w gotówce, Nie jest jednak jasne, w jaki sposób Qualcomm poradziłby sobie z przejęciem działalności produkcyjnej Intela. Aby budować układy scalone o wysokiej precyzji, Intel zainwestował setki miliardów dolarów przez dziesięciolecia w swój proces produkcyjny i zgromadził dziesiątki tysięcy inżynierów, aby to zrobić.

Tymczasem Qualcomm nigdy nie prowadził fabryki układów scalonych, a obecnie zawiera umowy z takimi firmami jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Co i wykorzystuje projekty i inną technologię dostarczoną przez Arm Holdings.