Huawei podczas tegorocznego Smart City Expo World Congress (SCEWC) w Barcelonie, zaprezentował platformę cyfrową umożliwiającą inteligentny i zrównoważony rozwój smart city.
Huawei prezentuje platformę cyfrową dla miast przyszłości – Podczas tegorocznego Smart City Expo World Congress (SCEWC) w Barcelonie Huawei zaprezentował platformę cyfrową umożliwiającą inteligentny i zrównoważony rozwój smart city. Platformę oparto na innowacyjnych technologiach teleinformatycznych – sztucznej inteligencji (AI), Internecie rzeczy (IoT), Big Data i chmurze. Zaprezentowane rozwiązanie ma usprawnić zarządzanie miastem, poprawić usługi publiczne oraz wspierać innowacyjny przemysł.
Budowa platformy cyfrowej dla inteligentnych miast
Technologie cyfrowe są coraz głębiej zakorzenione w wielu obszarach funkcjonowania dzisiejszych miast. Wpływają na zarządzanie, życie obywateli, bezpieczeństwo publiczne i postęp przemysłu. W rezultacie na całym świecie trwa technologiczny wyścig na rzecz rozwoju inteligentnych miast wspierany rozwojem globalnej gospodarki cyfrowej. Inteligentne miasta mają już za sobą pierwszy etap, polegający na rozbijaniu silosów danych, drugi etap, charakteryzujący się powstaniem mobilnych aplikacji internetowych, oraz trzeci, czyli wdrażanie IoT w celu gromadzenia ogromnych ilości danych miejskich. Obecnie inteligentne miasta znajdują się na czwartym etapie, na którym poprawiają swoje możliwości zarządzania poprzez eksplorację danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Tym samym dążą do osiągnięcia integracji technologii cyfrowych i zarządzania miastem w celu promowania zrównoważonego rozwoju miasta.
„Rozwój inteligentnych miast to bardzo złożony projekt. Jako wiodący na świecie dostawca produktów i rozwiązań ICT, który zapewnia synergię urządzeń typu cloud-pipe-device, Huawei może osiągnąć integrację chmury, IoT, wideo i edge computingu z AI, łącząc cały system nerwowy miasta – mózg (centrum zarządzania), centralny układ nerwowy (sieć) i obwodowy układ nerwowy (czujniki). To połączenie tworzy otwartą platformę cyfrową +AI Digital Platform, która napędza cyfrową transformację miast przyszłości. Podobnie jak system operacyjny, platforma jest kompatybilna z różnymi czujnikami miejskimi, tworząc dla miasta cyfrowego bliźniaka i obsługując różnorodne aplikacje miejskie” – tłumaczy Ma Yue, wiceprezes Huawei Enterprise Business Group i prezes globalnego działu sprzedaży Huawei Enterprise Business Group. „Platforma cyfrowa Huawei jest wysoce wydajna i otwarta, aby ułatwić współpracę z partnerami ekosystemowymi. Zaprojektowana z wielką dbałością platforma oferuje integrację, operacje, aplikacje serwisowe i inne funkcje niezbędne do efektywnego stworzenia inteligentnego miasta na najwyższym poziomie. W przyszłości platforma +AI Digital Platform Huawei będzie stanowić inteligentną bazę dla postępu coraz większej liczby miast, promując zrównoważony rozwój przestrzeni miejskiej na całym świecie. Wraz z naszymi klientami i partnerami pragniemy wyznaczać trendy dla postępu w dziedzinie smart city” – wyjaśnia.
Platforma cyfrowa Huawei „+AI Digital Platform”
Rdzeń platformy stanowi sztuczna inteligencja, która integruje IoT, big data, system informacji geograficznej (GIS), chmurę wideo oraz zasoby konwergentnej komunikacji. Platforma, która stanowi solidną podstawę dla powstania inteligentnego miasta, to odejście od tradycyjnych systemów informacyjnych. Jej celem jest przyspieszenie transformacji i rozwój innowacji w zarządzaniu miastem, usługach miejskich i przemyśle.
Cyfrowa platforma Huawei dla inteligentnych miast wykorzystuje kilka unikatowych możliwości. Po pierwsze, Huawei jest pierwszym dostawcą w branży, który oferuje kompletną cyfrową platformę obejmującą technologię cloud-pipe-device oraz funkcje platformy jako usługi (PaaS). Po drugie, platforma Huawei posiada kompleksowe komponenty i możliwości w warstwie PaaS, w tym Internet rzeczy, big data, systemy GIS, chmura wideo, konwergentna komunikacja, sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo informacji. Przewagę nad konkurencją Huawei buduje w oparciu o własne układy opracowywane przez firmę, algorytmy i projekty architektoniczne, jak również innowacje techniczne wynikające z potrzeb klientów oraz nieustające inwestycje w badania i rozwój.
Obecnie rozwiązania Huawei Smart City Solution obsługują ponad 160 miast w ponad 40 krajach. Wykorzystywane są między innymi w Duisburgu w Niemczech i Sardynii we Włoszech, Rustenburgu w Republice Południowej Afryki czy w Serbii.