Dr I.P. Park, prezes oraz dyrektor ds. technologii firmy LG Electronics podczas inauguracji CES 2019 zaprezentował sztuczną inteligencję od LG, która ułatwi codzienność.

Dostosowywanie się do potrzeb, łączność oraz otwartość to trzy kluczowe aspekty sztucznej inteligencji, które przyczynią się do powstania całego ekosystemu sztucznej inteligencji. Praktyczne zastosowanie AI było centralnym punktem przemówienia Dr I.P. Park, prezesa oraz dyrektora ds. technologii firmy LG Electronics, które inaugurowało targi CES 2019 w Las Vegas.

 

„W ciągu ostatnich 100 lat, dzięki urządzeniom AGD, takim jak lodówki, pralki i odkurzacze, czas poświęcany na domowe obowiązki skrócił się o około 75 procent. Jednak korzystanie z tych urządzeń wymaga coraz większego wysiłku poznawczego. Problemy spowodowane coraz większą złożonością urządzeń możemy rozwiązać dzięki sztucznej inteligencji – ale tylko wtedy, gdy będzie to prawdziwa inteligencja.” – tak swoje przemówienie rozpoczął Dr I.P. Park otwierając targi CES 2019 w Las Vegas.

 

Prawdziwa sztuczna inteligencja

Jako projektant i twórca sztucznej inteligencji skupionej na potrzebach użytkowników, LG promuje rozwiązania przyczyniające się do poprawy jakości codziennego życia. Prelegentowi towarzyszył LG CLOi GuideBot, który jako pierwszy w historii robot pomagał przeprowadzić prezentację inaugurującą targi CES. W roku 2017 LG wprowadziło markę ThinQ wyróżniającą sprzęt ze sztuczną inteligencją, która szybko stała się widoczna w bogatym portfolio produktów, takich jak telewizory, klimatyzatory, pralki, smartfony i odkurzacze.

 

Samonaprawiające się urządzenia

Dr Park przedstawił najnowsze innowacje LG w tej dziedzinie wykorzystujące sztuczną inteligencję: najbardziej zaawansowany na świecie procesor z algorytmami sztucznej inteligencji przeznaczony do sprzętu AGD, pralkę z udoskonalonym algorytmem uczenia się oraz „samonaprawiające się” urządzenia, które bez przerywania pracy mogą automatycznie wykrywać i usuwać awarie.

 

 

Prawdziwe ułatwienie życia

Dokładamy wszelkich starań, aby firma LG przekształciła się z czołowego producenta elektroniki użytkowej w twórcę innowacji, które w prawdziwie inteligentny sposób ułatwiają codzienność – mówił dr Park. Przedstawiając wizję epoki sztucznej inteligencji, objaśnił on trzy główne cechy: dostosowywanie się do potrzeb, łączność i otwartość, dzięki którym sztuczna inteligencja może znacząco wpłynąć na każdy aspekt codziennego życia. Funkcjonalności LG ThinQ będą ewoluować z biegiem czasu, w miarę jak urządzenia będą poznawać użytkownika, uczyć się go i wtapiać w jego sposób funkcjonowania. Również otwarty ekosystem innowacji wzmacniany poprzez współpracę z partnerami technologicznymi ustanowi „nową i odważną definicję lepszego życia”.

 

Sztuczna inteligencja w praktyce

Dr Park podkreślił znaczenie dostosowywania się sztucznej inteligencji do potrzeb użytkowników. Urządzenia ze sztuczną inteligencją, których funkcjonalność ma wykraczać poza proste rozpoznawanie mowy i automatyzację wykonywania zadań, muszą rozumieć kontekst i cel każdej komendy. Natomiast kontekstowe rozumienie poleceń wymaga, by sztuczna inteligencja nieustannie zbierała informacje o interakcjach z użytkownikiem.

 

Samochód centrum transportu i rozrywki

Firma LG poszerza zakres zastosowań swoich innowacji przygotowując rozwiązania do zastosowań w pojazdach, tak by użytkownicy mogli korzystać ze sztucznej inteligencji nie tylko w domu, lecz także w podróży. W obliczu nadchodzącego przełomu w dziedzinie autonomicznych samochodów. LG zmienia i poszerza definicję pojazdu, który ze środka transportu staje się mobilną przestrzenią. Rozwiązania LG w pojazdach autonomicznych, wykorzystujące sztuczną inteligencję, pozwolą użytkownikom pełniej wykorzystać zaoszczędzony na kierowaniu samochodem czas, przekształcając kabinę auta w salkę konferencyjną, kino, a nawet butik.

 

Do urzeczywistnienia takiej wizji LG potrzeba różnorodnych rozwiązań w dziedzinie sprzętu oraz oprogramowania. Z tego powodu potrzebujemy OTWARTEJ współpracy – powiedział dr Park podkreślając nieustanne dążenia LG, których celem jest wspieranie kultury otwartych innowacji. Ponadto, w czasie prelekcji zostały ogłoszone plany LG dotyczące systemu operacyjnego webOS, który od marca 2018 jest udostępniany na zasadach licencji open source.

 

 

„W tym roku, oprócz system webOS, na zasadach open source zapewnimy programistom z całego świata także dostęp do platformy sztucznej inteligencji ThinQ,” powiedział Dr I.P. Park, prezes oraz dyrektor ds. technologii firmy LG Electronics.

 

Łączenie elementów sztucznej inteligencji

Dr Park wskazał też, że firma LG planuje znacznie zwiększyć potencjał sztucznej inteligencji łącząc dotychczasowe oddzielne elementy w inteligentne systemy. Opracowana przez LG platforma RSDP (Robot Service Delivery Platform) będzie systematycznie koordynować informacje zbierane przez kamery, mikrofony i algorytmy uczenia się robotów, aby usprawniać naszą pracę oraz otoczenie. Inteligentny system energetyczny pozwoli nam natomiast na znaczne zwiększenie efektywności całego ekosystemu, od wytwarzania i magazynowania energii po jej wykorzystywanie. Ponadto, dzięki inteligentnym urządzeniom informacyjno-reklamowym, elementy otoczenia, takie jak interaktywne ściany, tablice informacyjne, a nawet interaktywne podłogi, staną się częścią inteligentnego środowiska.

 

W czasie prelekcji zostały uwzględnione opinie światowej sławy ekspertów w tym m.in. dr Petera Diamandisa – założyciela fundacji XPRIZE, dr Andrew Ng – czołowego badacza sztucznej inteligencji, Alwina Bakkenes – dyrektora zarządzającego działem motoryzacyjnym w firmie Luxoft, Durga Mallad – wiceprezesa działu projektowania firmy Qualcomm, a także profesora Henrika Christensena – dyrektora instytutu Contextual Robotics Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

 

Odwiedzający w tym tygodniu strefę LG ThinQ w obrębie stanowiska nr 11100 w Las Vegas Convention Center będą mogli osobiście zapoznać się z ewoluującą sztuczną inteligencją oraz technologią tworzoną przez LG we współpracy z innymi firmami.