Wiele największych na świecie firm technologicznych zebrało się w Barcelonie na targach MWC* (kiedyś Mobile World Congress), aby przedstawić swoje nowatorskie rozwiązania w dziedzinie technologii mobilnych i sieciowych. Ponad 2400 firm przedstawiło swoje najnowsze osiągnięcia ponad 100 000 uczestników. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy była „Inteligentna łączność”, która miała podkreślić skrzyżowanie hiperłączności, jaką zapewnia technologia 5G i Internet rzeczy, z wiedzą uzyskiwaną dzięki sztucznej inteligencji (SI) i dużym zbiorom danych. Na targach firma Intel zaprezentowała, jak chmura, sprzęt i urządzenia końcowe napędzają sieć, aby odblokować pełnię możliwości w sieciach nowej generacji.
Intel potwierdza że następuje rewolucja 5G – Komunikacja nowej generacji była głównym tematem na tegorocznych targach MWC w Barcelonie.
„Chmura napędza sieć w celu przekształcenia i przetwarzania danych w urządzeniach końcowych, a możliwości technologii 5G stają się nieograniczone. Firma Intel dostarcza nowe produkty i innowacje, aby zwiększać zakres wdrożenia technologii 5G i umożliwić naszym klientom i partnerom rozwijanie swojej działalności.” – powiedziała Sandra Rivera, starsza wiceprezes i dyrektor generalna grupy Network Platforms Group w firmie Intel.
Seria prezentacji dla klientów na stoisku firmy Intel pomogła w przedstawieniu sposobu, w jaki ekosystem technologii 5G przekształca różne branże – od handlu detalicznego po produkcję. Jedna prezentacja, którą opracowano we współpracy z firmami AT&T*, Ericsson*, Warner Bros.* i DC*, obejmowała rzeczywistość mieszaną, wspieraną przez technologię 5G i stworzoną z pomocą uniwersytetu USC School of Cinematic Arts*. Przedstawiana z wykorzystaniem gogli VR wciągająca historia opowiada o Batmanie walczącym ze swoim arcywrogiem. Strachem na Wróble. Prezentacja wykorzystywała skalowalne procesory Intel® Xeon®, stacje bazowe firmy Ericsson oraz platformę Intel® 5G Mobile Trial Platform.
Gotowi do pracy w sieci?
Na targach MWC ogłoszono również, że firma Ericsson zamierza wykorzystać procesory Snow Ridge nowej generacji firmy Intel – układy SoC 10 nm do stacji bazowych. Procesory Snow Ridge, których produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2019 roku, zostaną umieszczone w stacjach bazowych 5G firmy Ericsson. Obrzeża sieci stają się kluczowym punktem w zakresie innowacji dla osób tworzących systemy oparte na chmurze. W związku z tym firma Intel ogłosiła wprowadzenie na rynek programowalnego akceleratora Intel® FPGA N3000 (Intel® FPGA PAC N3000), który zaprojektowano z myślą o przyspieszeniu działania zwirtualizowanych funkcji sieciowych, począwszy od sieci 5G z dostępem radiowym (RAN) po główne aplikacje sieciowe. Produkt jest obecnie testowany przez klientów firmy Intel – Rakuten* i Affirmed Networks* – i zostanie wprowadzony na rynek w trzecim kwartale 2019 roku.
„Branża mobilna i telekomunikacyjna przygotowuje się na wzmożony ruch sieciowy i wdrożenie technologii 5G, więc zaprojektowaliśmy akcelerator Intel® FPGA PAC N3000. Zapewni on możliwość programowania i elastyczność oraz moc, wydajność energetyczną, gęstość i integrację systemów wymagane przez rynek do pełnej obsługi możliwości sieci 5G” – powiedziała Reynette Au, wiceprezes działu marketingu, Programmable Solutions Group w firmie Intel.
Tworzenie przyszłości 5G
Na targach firma Intel zapowiedziała również chip Intel® Xeon® D – Hewitt Lake – opracowany z myślą o zagwarantowaniu niezwykle wysokiej mocy obliczeniowej w urządzeniach końcowych. Innowacje firmy Intel w zakresie sieci i urządzeń końcowych pomogą w stworzeniu opartych na chmurze fundamentów dla sieci 5G, a modemy 5G firmy Intel również odegrają ważną rolę w zakresie wdrażania technologii 5G.
Firma Intel poinformowała również o współpracy z firmą Skyworks*, która zaowocowała wspólną optymalizacją pracującego w wielu trybach rozwiązania z zakresu częstotliwości radiowej 5G dla modemu Intel® XMM™ 8160 5G, zaprezentowanego pod koniec 2018 roku. Platforma XMM 8160, obsługująca wszystkie sieci od 2G do 5G, będzie obejmować rynek mobilny, motoryzacyjny, urządzeń do noszenia, infrastruktury komórkowej oraz IoT. Platforma będzie dostępna dla wybranych klientów od końca roku 2019, a jej szersze wprowadzenie zaplanowano na rok 2020.
Zdolność do szybkiego i skutecznego przenoszenia, przechowywania i przetwarzania ogromnych ilości danych jest niezwykle ważna dla sukcesu firmy w erze cyfrowej, a technologia 5G odegra znaczącą rolę w tym zakresie. Na targach MWC firma Intel pokazała, w jaki sposób jej ekosystem technologii pomoże we wdrażaniu technologii 5G od chmury po urządzenia brzegowe. Nadeszła rewolucja 5G – czy jesteś na nią gotowy?