Ponad 8 tys. złotych pensji i kolejki po usługi specjalistów – sprawdź jak wygląda rynek programistów w Polsce.

Małe firmy, które nie potrzebują programistów na co dzień lub nie mogą pozwolić sobie na ich zatrudnienie, korzystają zwykle z usług zewnętrznego specjalisty. Takie przedsiębiorstwa coraz częściej są gotowe dostosować się do wolnych terminów wykonawcy usługi. Najczęściej zlecają mu stworzenie dedykowanego oprogramowania, a najbardziej poszukiwani są ci, którzy znają języki C/ C++ oraz JAVA – wynika z raportu Oferteo.pl. Specjaliści w tych obszarach mogą liczyć na miesięczne dochody przekraczające przeciętnie 8 tysięcy złotych.

 

Rynek pracy programistów i zarobki w branży

Zapotrzebowanie na specjalistów IT jest wciąż bardzo duże. Według danych Komisji Europejskiej liczba wakatów czekających na obsadzenie przez programistów wyniesie w Europie w 2020 roku aż 825 tysięcy. KE wskazuje, że wynika to między innymi z faktu, że systemy edukacji nie nadążają za zachodzącymi zmianami w sektorze nowych technologii. Branża IT kusi więc nie tylko perspektywą łatwego znalezienia zatrudnienia, ale też zarobkami. Wynagrodzenia programistów różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak staż pracy i doświadczenie, wykształcenie czy też wielkość firmy, w której są zatrudnieni lub na rzecz której świadczą usługi.

 

Jak natomiast wyglądają zarobki specjalistów posługujących się konkretnymi językami programowania[1]?

  • Programista C/C++ – 8 150 zł
  • Programista Java – 8 200 zł
  • Programista Python – 8 230 zł
  • Programista Ruby – 7 390 zł
  • Programista aplikacji mobilnych – 7 930 zł
  • Programista aplikacji iOS – 7 510 zł
  • Programista baz danych – 8 040 zł
  • Programista Perl – 7 980 zł

 

 

Jakich usług potrzebują firmy?

Według analizy Oferteo.pl, największego polskiego portalu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, małe firmy bardzo chętnie korzystają z usług zewnętrznego specjalisty. Najczęściej zlecają one stworzenie dedykowanego oprogramowania (53% zapytań), aplikacji mobilnej (32%) lub bazy danych (10%). Programy mają być tworzone głównie z myślą o komputerach osobistych z systemem Windows – z takim zleceniem zgłaszało się w ciągu ostatniego roku 45% firm. Z kolei 29% użytkowników Oferteo oczekiwało produktu dostosowanego do systemu Android, a 17% – IOS. Jedynie 9% badanych szukało specjalisty do stworzenia programu dla MAC’a.

 

 

Pilne zapotrzebowanie

Czas jest bardzo ważny dla przedsiębiorców zlecających usługi programistyczne. 49% z nich deklarowało, że zależy im na jak najszybszej realizacji zlecenia, a tylko 9% zleceniodawców było gotowych na kilka dni oczekiwania. Firmy zdają sobie jednak sprawę z tego, że informatycy muszą realizować bardzo dużo zleceń dla różnych podmiotów i aż 39% z nich oświadczyło, że dostosuje się do wolnych terminów specjalisty.

 

To, jak priorytetową sprawą dla firm jest szybka realizacja usługi informatycznej, nie powinno nikogo dziwić. Często brak odpowiedniego przygotowania w dziale IT blokuje duży obszar działania całego przedsiębiorstwa – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Firmy powinny być na to przygotowane i konkretne działania oraz zlecenia planować z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Języki programowania, których znajomości najczęściej oczekiwano od programistów, to C/C++ wskazywane przez 21% ankietowanych, PHP z wynikiem 19% oraz JAVA, którą zaznaczało 18% zleceniodawców.

 

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 300 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez podmioty poszukujące usług programistycznych.

 

[1] Https://wynagrodzenia.pl/moja-placa, wszystkie podane kwoty są medianami miesięcznych wynagrodzeń brutto. Mediana, a więc wartość środkowa, dzieli badaną populację na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych.