Biznes w regionach z ograniczonym dostępem do outsourcingu IT, powodem brak zasięgu szybkiej sieci. – wynika z badania #RegionyNEXERY2019.

Jak wynika z badania #RegionyNEXERY2019 zrealizowanego przez NEXERĘ oraz agencję badawczą GfK na terenie pięciu województw – mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego, ze wsparcia zewnętrznych podmiotów do obsługi IT korzysta 38% lokalnych przedsiębiorstw. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce, pod koniec ubiegłego roku, z co najmniej jednej usługi IT dostarczanej przez zewnętrznego dostawcę korzystało aż 71% polskich firm.

 

Za niski stopień wspomagania się usługami podmiotów zewnętrznych oraz rozwiązaniami chmurowymi odpowiada w dużej mierze brak wystarczająco szybkiej infrastruktury internetowej na obszarach oddalonych od dużych miast.

 

Mobilne sieci firmowe

Niższy względem ogólnokrajowej średniej stopień stosowania rozwiązań outsourcingu IT przez lokalne firmy to nie jedyny wniosek potwierdzający braki w dostępności szybkiej sieci internetowej na obszarach mniej zurbanizowanych. Okazuje się, że mimo iż niemal 70% firm zlokalizowanych na terenie Regionów NEXERY posiada stałe, przewodowe łącze do Internetu, ponad połowa z nich (54%) także łączy się z globalną siecią mobilnie, za pośrednictwem telefonii komórkowej. Ponadto, dla 15% ogółu analizowanych firm główną formą łączności z Internetem pozostają nadal łącza radiowe.

 

Niemal 30% badanych przedsiębiorstw dysponuje łączem, którego transmisja danych nie przekracza 10Mb/s. Ogółem, 87% firm funkcjonujących na obszarach Regionów NEXERY posiada połączenie z globalną siecią o prędkości wynoszącej maksymalnie 100Mb/s. Łącza o przepustowości powyżej 300Mb/s są używane jedynie przez 2% przedsiębiorstw.

 

Firmy zlokalizowane na terenach pozamiejskich, które zaprosiliśmy do badania, wciąż korzystają z łącz o przepustowościach znacznie ograniczających bądź nawet uniemożliwiających wdrażanie rozwiązań chmurowych czy zlecanie obsługi wybranych obszarów zarządzania przedsiębiorstwem na zewnątrz. Ponadto, dość duży odsetek firm nadal wspomaga się łącznością mobilną, której efektywność w przypadku zastosowań biznesowych jest zwykle niewystarczająca. Dowodzi to potrzeby powiększania zasięgu sieci światłowodowych o kolejne tereny, które na ten moment pozostają internetowymi „białymi plamami” – dodaje Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY.

 

Reprezentanci lokalnego biznesu zostali zapytani także o limity łącz mobilnych i częstotliwość ich przekraczania. W przypadku przedsiębiorstw korzystających z mobilnego dostępu do Internetu, nielimitowane łącza posiada tylko 38% firm. Aż 31% przyznało, że maksymalna, przydzielana im co miesiąc wartość transferu danych nie przekracza 10GB.

 

Prymat prędkości nad ceną

Ze względu na niedostępność szybkiej sieci internetowej oraz ograniczoną ofertę dostawców dostępu do sieci, lokalne firmy przedkładają prędkość łącza nad jego cenę. Aż 44% uczestniczących w badaniu przedsiębiorstw jako główne kryterium wyboru dostawcy Internetu wskazuje przepustowość łącza. Cena jest najważniejszym parametrem decyzyjnym dla widocznie mniejszej grupy – mianowicie 35% zaproszonych do badania firm.

 

W dobie zyskującej na sile coraz bardziej cyfrowej gospodarki i uzależnienia operacji biznesowych od analizy ogromnych ilości danych, posiadanie odpowiednio szybkiej i stabilnej łączności z Internetem często staje się priorytetem. Nie jest to jedynie „suche” wnioskowanie, a opinia oparta na faktach. Już dziś piszą do nas firmy o różnym charakterze działalności, funkcjonujące na terenie naszych regionów, z zapytaniami o to, kiedy dotrze do nich sieć światłowodowa, gdyż chcieliby korzystać z szybkiego Internetu, a nie mają takiej możliwości. To także sygnał dla dostawców usług outsourcingu IT, przed którymi z pewnością otworzy się kolejny rynek wśród przedsiębiorstw dotąd wyłączonych z dostępności szybkiej infrastruktury internetowej – tłumaczy Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY.

 

O BADANIU – Badanie przeprowadzono w czerwcu 2019 roku na grupie 1649 mieszkańców, 403 przedstawicieli firm oraz 187 pracowników jednostek samorządu terytorialnego na terenie czterech Regionów NEXERY:

  • Kujaw z Pomorzem i Mazowszem
  • Warmii i Mazur
  • Świętokrzyskiego
  • Łódzkiego

 

Wywiady realizowane były metodą CAPI w przypadku mieszkańców oraz CATI w pozostałych grupach.