Według części doniesień desktopowe procesory Intela wytwarzane w procesie technologicznym 10 nm mają ukazać się jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku.
Około miesiąc temu w sieci pojawiły się spekulacje mówiące, że jakoby mielibyśmy z procesem 14 nm Intela pozostać w desktopach aż do 2022 roku. Twierdzono wówczas, że Intel pominie 10 nm i w komputerach stacjonarnych przejdzie wprost do 7 nm. Plotkom zaprzeczono, a teraz dostajemy kolejne dane sugerujące, że desktopowe 10 nm jest bliżej niż mogliśmy oczekiwać.
Denis Gaudreault – Contry Manager Intela w Kanadzie zapoczątkował nową falę spekulacji po tym, jak powiedział, że procesory desktopowe wykonane w 10 nm pojawią się na początku 2020 roku. To mogłoby wydawać się nieco niezrozumiałym ruchem. Szczególnie w kontekście harmonogramu Intela, który zakłada premierę desktopowych układów Comet Lake (14 nm) w 2020 roku i Rocket Lake (także 14 nm) w 2021 roku.
„Jak powiedziałem dziś rano, dowiedzieliśmy się o 10 generacji mobilnych, opartych o 10 nm. Zatem na początku przyszłego roku pojawi się również wersja stacjonarna” – powiedział Denis Gaudreault, Intel Canada Country Manger.
Nie dziwi więc sam fakt, że desktopowe Core 10 nm się pojawią, a raczej termin, który podaje kanadyjski przedstawiciel firmy. Linia Comet Lake-S musiałaby zatem istnieć na rynku równolegle z wewnętrzną, 10-nanometrową konkurencją. Biorąc pod uwagę, że w Comet Lake-S są z pewnością projektowane jako linia wiodąca (do 10 rdzeni i 20 wątków, wysokie częstotliwości i dużo cache) można oczekiwać jedynie, że mówiąc o 10 nm w desktopach, Gaudreault miał na myśli jakąś pochodną układów mobilnych, np. dla systemów wbudowanych (ale jednak stacjonarnych). Nie można także wykluczyć, że chodziło o serwerowe układy bazujące na Ice Lake, które były planowane właśnie na 2020 rok. Możliwym jest także, że chodzi o desktopowe wersje układów Lakefield, z których jeden ze składowych rdzeni jest rzeczywiście 10 nm. Więcej o tych procesorach można przeczytać w tym artykule:
https://itreseller.pl/itrnewnowa-mikroarchitektura-dla-procesorow-atom-rdzenie-intel-tremont-sa-skladowa-ukladow-lakefield-czerpiacych-niewiele-energii-elektrycznej-procesorow-nowej-generacji/