Globalne analizy rynku i niezależne badania wskazują, że przepustowość prywatnych połączeń na brzegu sieci w regionie EMEA będzie rosła aż o ponad 50% rocznie.

W raporcie GXI stwierdzono, że przepustowość połączeń bezpośrednich (interconnection) — umożliwiających bezpośrednią, prywatną komunikację między najważniejszymi partnerami biznesowymi— stanowi kluczowy element działania cyfrowego przedsiębiorstwa. Raport potwierdza również, że aby skutecznie działać na konkurencyjnym rynku w warunkach gospodarki cyfrowej, firmy muszą w odpowiedni sposób obsłużyć rosnące ilości danych i przyspieszyć wymianę informacji między różnymi środowiskami przetwarzania w chmurze i ekosystemami biznesowymi, których liczba ciągle wzrasta. Według odrębnego, niezależnego badania zrealizowanego na zlecenie Equinix  wśród decydentów IT w Polsce, czterech na dziesięciu badanych (39%) uważa, że połączenia bezpośrednie są głównym czynnikiem umożliwiającym przeprowadzenie transformacji cyfrowej. Wskaźnik ten kształtuje się na podobnym poziomie w całym regionie EMEA.

 

„Użytkownicy, oprogramowanie i sprzęt generują i konsumują dane w szybszym tempie niż kiedyś. Dotyczy to wszystkich sytuacji i środowisk: pracy, rozrywki i codziennego życia” — powiedział Rick Villars, wiceprezes ds. badań nad centrami przetwarzania danych i chmurą w firmie IDC. „Znaczny wzrost ilości danych tworzonych, agregowanych i analizowanych w takich nowych lokalizacjach powoduje istotne zmiany sposobu wdrażania technologii informatycznych i odejście od tradycyjnych korporacyjnych centrów przetwarzania danych. Firmy oczekują obecnie dostępu do niezawodnych, nowoczesnych ośrodków obliczeniowych działających blisko brzegu sieci, w których będą mogły dedykowaną infrastrukturę i bezpośrednio komunikować się z kolejnymi środowiskami przetwarzania w chmurze oraz z klientami i partnerami. Taka komunikacja jest istotą transformacji cyfrowej”.

 

Restrykcyjne regulacje prawne w zakresie ochrony danych w Europie zwiększają intensywność wymiany danych i przepustowość połączeń bezpośrednich w takich sektorach jak ochrona zdrowia, administracja publiczna i szkolnictwo oraz usługi dla biznesu. W Europie skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wynosi obecnie 51%, zatem tempo transformacji cyfrowej jest już większe niż w Ameryce Północnej (46%). Na czele statystyk znajduje się Ameryka Łacińska (63%), a tuż za nią plasuje się region Azji i Pacyfiku (56%). Wyniki kształtują się nieco inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę plany rozwoju. Rozszerzenie działania na nowe sieci metropolitalne planuje 55% przedsiębiorstw w regionie EMEA — w innych częściach świata plany są bardziej ambitne (obie Ameryki — 69%, region Azji i Pacyfiku — 65%). W przypadku Polski wartość ta kształtuje się znacznie powyżej średniej europejskiej – takie plany ma 68% decydentów IT. 75% badanych do realizacji tych planów rozwoju zamierza wykorzystać połączenia wirtualne – ponownie to wartość znacznie wyższa niż średnia dla regionu EMEA wynosząca 63%.

 

Najważniejsze wnioski:

Raport GXI Volume 3 prezentuje wnioski wynikające z monitorowania, pomiaru i prognozowania wzrostu przepustowości połączeń bezpośrednich (interconnection), czyli całkowitej pojemności łączy udostępnianych na potrzeby prywatnej, bezpośredniej wymiany danych. Odbywa się ona z udziałem różnych partnerów i dostawców, w rozproszonych punktach wymiany informacji, które znajdują się w kolokacyjnych centrach przetwarzania danych niezależnych od operatora. Ustalenia zawarte w raporcie GXI: Możliwość wymiany dużych ilości danych za pomocą połączeń bezpośrednich jest kluczowym warunkiem sukcesu w warunkach gospodarki cyfrowej

 

Odległość jest czynnikiem w największym stopniu obniżającym wydajność działania cyfrowego przedsiębiorstwa

  • Wdrażanie bezpośrednich, prywatnych połączeń na brzegu sieci pozwala zwiększyć wydajność aplikacji i poprawić jakość obsługi użytkowników.

 

Czołowe przedsiębiorstwa uzyskują przewagę nad konkurencją dzięki zastosowaniu kombinacji podstawowych modeli wdrożenia połączeń bezpośrednich

  • Połączenia bezpośrednie z różnymi dostawcami usług sieciowych w wielu lokalizacjach na brzegu sieci to najczęściej wskazywany sposób wykorzystania połączeń bezpośrednich – przewiduje się, że wskaźnik ten wzrośnie czterokrotnie do 2022 r. Według wyników badania optymalizacja wydajności sieci jest kluczowym wyzwaniem dla 62% respondentów w Polsce – to więcej niż w przypadku ich odpowiedników w EMEA.
  • Komunikacja z wieloma chmurami i usługami informatycznymi to kolejny pod względem ważności i szybkości rozwoju obszar zastosowań połączeń bezpośrednich. Do roku 2022 wskaźnik ten ma wzrosnąć aż trzynastokrotnie. Przyjęcie strategii opartej na wielu chmurach jest priorytetem dla 36% badanych w Polsce.
  • Połączenia bezpośrednie z partnerami handlowymi świadczącymi elektroniczne usługi finansowe, udostępniającymi treści i materiały multimedialne i uczestniczącymi w łańcuchu dostaw to pozostałe zastosowania przepustowości połączeń bezpośrednich -przewiduje się, że do 2022 r. wskaźnik ten wzrośnie 5-krotnie.

 

 

„Przedsiębiorstwa, które decydują się na dokonanie transformacji cyfrowej coraz częściej korzystają z wielu aplikacji działających w chmurze, niezbędnych do realizacji celów biznesowych. Dostawcy sieci muszą stworzyć szybkie, bezpieczne środowisko działania takich aplikacji tak, aby mogli korzystać z nich użytkownicy zlokalizowani w różnych częściach świata. Zarówno aplikacje, jak i sieci mają coraz bardziej rozproszony charakter, dlatego firmy oczekują stworzenia architektury opartej na połączeniach bezpośrednich, charakteryzującej się małymi opóźnieniami oraz pozwalającej zapewnić komunikację między użytkownikami końcowymi i newralgicznymi aplikacjami”. – powiedział Sachin Gupta, wiceprezes ds. zarządzania produktami, dział sieci korporacyjnych, Cisco.

 

„Przewidywana w Europie średnia roczna stopa wzrostu na poziomie 51% oznacza, że przedsiębiorstwa z różnych krajów w coraz większym stopniu poszukują nowych, innowacyjnych metod komunikacji z klientami i partnerami, żeby zachować pozycję na rynku i zyskać przewagę nad konkurencją. Z kolei w naszych niezależnych badaniach stwierdziliśmy, że region EMEA charakteryzuje się największym odsetkiem przedsiębiorstw — wynosi on 63% — które używają połączeń bezpośrednich do poszerzenia zakresu działania o nowe regiony, kraje i obszary metropolitalne. Widać zatem, że stanowią one kluczowy zasób biznesowy dla firm planujących  działania na rynkach zagranicznych i chcących poszerzyć grono klientów”. – podkreśla Eugene Bergen Henegouwen, prezes Equinix na region EMEA

 

Cieszymy się, że liderzy IT w Polsce zaczynają dostrzegać kluczową rolę jaką połączenia bezpośrednie odgrywają w procesie transformacji cyfrowej i przewagę konkurencyjną, jaką mogą dzięki nim zyskać. Fakt, że polskie firmy mają większe ambicje rozwoju niż przedsiębiorstwa w innych krajach europejskich i chcą osiągać ten wzrost w oparciu o połączenia wirtualne, dowodzi, że zaczynamy stosować nowe podejście do infrastruktury IT. Dzięki temu polskie firmy zapewnią sobie dobrą pozycję na przyszłość, a my chętnie wesprzemy ich w tym rozwoju.” – dodaje Robert Busz, dyrektor zarządzający Equinix w Polsce

 

 

Informacje na temat raportu Global Interconnection Index (GXI)

Raport Global Interconnection Index, publikowany co roku przez firmę Equinix, prezentuje wnioski przydatne w realizacji strategii cyfrowego przedsiębiorstwa, oparte na monitorowaniu, pomiarze i prognozowaniu wzrostu przepustowości połączeń bezpośrednich (interconnection), czyli całkowitej pojemności łączy udostępnianych na potrzeby prywatnej, bezpośredniej wymiany danych, z udziałem różnych partnerów i dostawców, w rozproszonych punktach wymiany informacji. Raport Global Interconnection Index jest jedyną analizą branżową, która prezentuje prognozy wykorzystania przepustowości połączeń bezpośrednich do roku 2022. Raport przedstawia stan rynku i zawiera analizę profili wdrożeń u tysięcy uczestników cyfrowego ekosystemu z całego świata, korzystających z usług kolokacyjnych centrów przetwarzania danych niezależnych od operatora. Takie dane zostały powiązane z informacjami na temat lokalnego i regionalnego rynku (z uwzględnieniem trendów makroekonomicznych, czynników demograficznych i koncentracji branżowej). Obliczone na ich podstawie mnożniki określają wagę popytu w danym regionie, co pozwala stworzyć prognozę rozwoju i ocenić wpływ technologii na transformację cyfrową przedsiębiorstw. Szczegółowy opis przyjętej metodyki został uwzględniony w raporcie Global Interconnection Index.

 

Informacje na temat niezależnego badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Equinix

W ramach odrębnego, niezależnego badania zleconego przez Equinix firma APCO Insight przeprowadziła ankietę wśród 2485  decydentów IT, reprezentujących różnej wielkości przedsiębiorstwa z Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Europy i Dalekiego Wschodu. 1348 respondentów pochodzi z regionu EMEA. Wyboru respondentów dokonano na podstawie elektronicznego panelu prowadzonego przez firmę Dynata. Ankieta została przeprowadzona w formie elektronicznej w dniach 1-16 sierpnia 2019 r.