Microsoft wprowadzi pełną obsługę 64-bitowych aplikacji w Windows 10 uruchomionym na procesorze ARM. Niestety, nie nastąpi to szybko.
Trzeba było czekać na moment, w którym Microsoft będzie miał własny sprzęt na procesorach ARM, by rzeczywiście zaczęto wprowadzać zmiany w Windows, pozwalające na uruchamianie 64-bitowych aplikacji.
Jak to wygląda obecnie? Windows 10 działający na procesorze zbudowanym w architekturze ARM może uruchamiać zarówno 32- i 64-bitowe programy skompilowane właśnie dla tej architektury. Jeśli jednak chodzi o programy pisane dla architektury x86 (a więc wszystkich popularnych CPU z komputerów i laptopów), to taki system jest ograniczony wyłącznie do programów 32-bitowych. Rzecz w tym, że wielu twórców softu nie jest już zainteresowana pisaniem oprogramowania 32-bitowego i porzuciło je kilka lat temu. Przykłady można mnożyć – chociażby część oprogramowania Adobe występuje wyłącznie w wersji 64-bit.
To się jednak zmieni. Kilka źródeł, na które powołuje się serwis Neowin, twierdzi, że Microsoft pracuje nad wprowadzeniem pełnej emulacji aplikacji x64 dla Windows na ARM. Kiedy dokładnie zobaczymy efekty tej pracy? Nie jest całkiem jasne, ale część informacji wskazuje na kompilację Windows 10 21H1, co oznaczałoby, że ogół użytkowników będzie miał do niego dostęp w pierwszej połowie 2021 roku. Testerzy zapewne dostaną tę możliwość jeszcze w 2020 roku.
Windows 10 na procesorach ARM oficjalnie zapowiedziano pod koniec 2016 roku. Wówczas pojawił się bezpośredni przekaz, że 64-bitowe aplikacje na ARM działać nie będą (by było jasne, same procesory ARM są zdolne do przetwarzania 64-bitowego kodu). Ale nikt nigdy nie powiedział, że emulacja 64-bitowej aplikacji nie jest możliwa. Pozostaje jednak kwestia wydajności. Jak Microsoft planuje rozwiązać problem spadku wydajności podczas emulacji – na tę chwilę nie wiadomo.
Poza tym pojawi się kwestia, wydawałoby się, banalna – instalacja. Typowe instalatory działają w ten sposób, że jeśli komputer obsługuje 64-bit, to program instaluje się w wersji 64-bitowej. Jest tak, ponieważ we wszystkich obecnych przypadkach aplikacje 64-bitowe działają przynajmniej tak samo dobrze jak te 32-bitowe. Tyle tylko, że w przypadku układów ARM tak nie będzie, bo część mocy obliczeniowej zostanie wykorzystana na potrzeby emulacji.
https://itreseller.pl/itrnewsurface-pro-x/