Sony ogłasza 3. generację systemu archiwizacyjnego Optical Disc Archive, z większą pojemnością nośników do długoterminowej archiwizacji i szybszym napędem.
Dział Sony Professional Solutions Europe ogłosił wprowadzenie na rynek najnowszej, 3. generacji systemu Optical Disc Archive. Rozwiązanie to jest przeznaczone do bezpiecznej, długoterminowej archiwizacji danych w dużych przedsiębiorstwach.W jego skład wchodzą napędy stołowe USB (ODS-D380U), napędy Fibre Channel do bibliotek (ODS-D380F) i kasety (ODC5500R). Wewnątrz kasety znajduje się 11 dysków „Archival Disc” opracowanych wspólnie z firmą Panasonic. Każdy z nich ma pojemność 500 GB, co łącznie daje 5,5 TB — o ponad 60% więcej niż w rozwiązaniu 2. generacji. Ponieważ trwałość nośnika szacowana jest na ponad 100 lat*1, 3. generacja systemu Optical Disc Archive idealnie sprawdzi się w roli trwałej i niezawodnej pamięci masowej.
Nowe, 8-kanałowe napędy optyczne klasy Enterprise odczytują i zapisują obie strony dwustronnego nośnika, umożliwiając odczyt danych z prędkością 375 MB/s, a zapis z prędkością 187,5 MB/s*2 — o połowę większymi niż 2. generacji. Integralność danych uzyskuje się dzięki prowadzonej na bieżąco weryfikacji i dużej stabilności nośnika. Weryfikowalną, długoterminową integralność danych zapewnia także dostępna w standardzie funkcja kontrolna Fixity.
Nowa generacja nośników jest odporna na temperaturę i zmiany wilgotności. Wykazuje też większą wytrzymałość na oddziaływania zewnętrzne: wodę, światło i impulsy elektromagnetyczne. Dzięki niewielkiemu poborowi mocy system Optical Disc Archive 3. generacji jest przyjazny dla środowiska i może zmniejszyć wydatki w dłuższej perspektywie czasowej. Niezawodność, zestaw funkcji i zgodność wstecz eliminują konieczność przenoszenia danych z nośników poprzedniej generacji. Rozwiązanie Sony znakomicie spełni więc rosnące zapotrzebowanie na systemy off-line do długotrwałej archiwizacji.
Sony współpracuje ponadto z firmą Qualstar Corporation nad stworzeniem rozwiązania bibliotecznego klasy Enterprise opartego na technologii 3. generacji. Pojedyncze biblioteki o dużej pojemności — od 4,7 PB do 50 PB*3 — będzie można łączyć w klastry umożliwiające efektywne zarządzanie setkami petabajtów danych archiwalnych. W dniach 17-21 listopada 2019 r. nowe rozwiązanie PetaSite EX jest prezentowane na stoisku Sony (795) na targach SC19 w Denver (USA, Kolorado).
„Wprowadzając technologię 3. generacji i biblioteki PetaSite EX, Sony powiększa ofertę o bezpieczne, opłacalne rozwiązanie do długoterminowej archiwizacji, którego pojemność, wydajność i skalowalność spełnią potrzeby podmiotów z wielu branż, takich jak media, przemysł rozrywkowy, administracja państwowa, oświata, produkcja przemysłowa, służba zdrowia czy bankowość.” — mówi Norbert Paquet, dyrektor ds. zarządzania produktami w Sony Professional Solutions Europe.
Rozpoczęcie dostaw napędów ODS-D380U i ODS-D380F oraz kaset ODC5500R planowane jest na styczeń 2020 r. W przypadku rozwiązań archiwizacyjnych średniej wielkości opartych na obecnych bibliotekach Optical Disc Archive Sony PetaSite ODS-L30M, ich dostosowanie do systemu 3. generacji i zwiększenie pojemności pojedynczej biblioteki do blisko 3 PB przewidywane jest na styczeń 2020 r.
*1: Przeciętna trwałość archiwalna pustego dysku do archiwizacji oszacowana w wewnętrznych testach przyspieszonego starzenia z uwzględnieniem metody ISO/IEC 16963.
*2: Wydajność zależy od typu kasety i może ulec zmniejszeniu ze względu na parametry środowiska komputerowego.
*3: Pojemność zależy od środowiska pracy. Faktyczna ilość miejsca na dane może być mniejsza od podanej na kasecie.