5G w Polsce. Na kampusie Politechniki Łódzkiej ma ruszyć pilotażowy program łączności 5G. Ma ułatwić życie osobom niewidomym… i startupom.
Jak donosi Dziennik Łódzki, testy sieci 5G na terenie łódzkiej uczelni mają skupiać się przede wszystkim na sprawdzeniu nowej generacji łączności pod kątem użyteczności różnego rodzaju usług innowacyjnych. Politechnika Łódzka dołączyła do grupy czterech innych wybranych w październiku przez Ministerstwo Cyfryzacji podmiotów, które otrzymają w ciągu lat 2019-2021 granty na rozwój technologii (łącznie 30 milionów złotych). Liderem tego konsorcjum jest Instytut Łączności-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Co ciekawe, jednym z podmiotów w grupie jest także firma Ericsson. Nie dziwi zatem, że częścią technologii związanych z działaniami grupy są technologie łączności, w szczególności 5G. Szwedzka firma jest na etapie rozwijania swojej technologii 5G.
Obecność łączności 5G na kampusie Politechniki Łódzkiej ma, jak podaje Dziennik Łódzki, “umożliwić startupom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom przetestowanie różnych usług innowacyjnych”. Jakich dokładnie? Nie wiadomo. Dosyć mgliście zapowiada się także drugie z zadań sieci 5G na łódzkiej uczelni – pomoc osobom niepełnosprawnym. Gazeta podaje za Pawłem Woźniakiem z Instytutu Łączności, że sieć ma zostać wykorzystana “do demonstracji możliwych kierunków rozwoju technologii asystujących dla osób z tego typu niepełnosprawnością.”
https://itreseller.pl/itrnewhuawei-europa-ma-wyjatkowa-szanse-aby-stac-sie-liderem-we-wdrazaniu-5g-a-tym-samym-zadbac-o-swoja-niezaleznosc-cyfrowa-i-przyczynic-sie-do-ograniczenia-zmian-klimatycznych/
Co ciekawe, Łódź już w 2017 roku została określona przez Ministerstwo Cyfryzacji jako “pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce”. Wiadomo jednak, że grupa użytkowników pilotażowej sieci będzie ograniczona do określonych przedsiębiorstw. O otwartości sieci na użytkowników indywidualnych mowy być oczywiście nie może.
To chyba dobrze oddaje stan wdrażania 5G w Polsce. Podczas gdy w wielu krajach na świecie sieć działa już komercyjnie (Korea Południowa, Niemcy, Austria, Rumunia), tak w Polsce, nie tyle z powodów technicznych, ile politycznych, borykamy się z uruchamianiem (z pomocą dużych, państwowych dotacji) małych sieci pilotażowych.
https://itreseller.pl/itrnewpremier-mateusz-morawiecki-i-wiceprezydent-usa-mike-pence-podpisali-wspolna-deklaracje-polski-i-usa-na-temat-5g-opowiadajac-sie-za-propozycjami-praskimi/