MediaTek liderem wydajności? Najnowszy procesor tajwańskiego producenta, Dimensity 1000 5G, pobił konkurencję w popularnym benchmarku.
Procesory mobilne systematycznie i szybko gonią układy znane z laptopów pod względem wydajności. Wśród nich, jeśli wierzyć benchmarkowi AnTuTu, jest nowy, niespodziewany lider.
Przywykliśmy wszyscy do sytuacji, w której rywalizacja o miano najszybszego smartfonowego procesora odbywała się między Apple i Qualcommem. Huawei i Samsung stawiały raczej na cechy użytkowe, pozostając o ćwierć kroku za czołową dwójką. A co z MediaTek? Tajwańska firma sama wycofała się z wyścigu, skupiając się na układach dla średniego i niskiego segmentu. Przynajmniej do teraz. Dimensity 1000 5G pobił zarówno Kirina 990 5G, Snapdragona 855+, jak i Apple A13 Bionic, osiągając 511363 punktów. To wyraźnie więcej niż uzyskuje Asus ROG Phone II (SoC Qualcomm Snapdragon 855+) – 492626 punktów, czy iPhone 11 Pro Max (Apple A13 Bionic) – 456065. Jak tego dokonano?
Nowy MediaTek Dimensity 1000 5G wykonywany jest w procesie technologicznym 7 nm i ma zintegrowany modem 5G. Niższy, nowocześniejszy proces produkcji, to także lepsze właściwości termiczne. Układ ten jest, podobnie jak większość konkurentów, ośmiordzeniowy. Za znakomitą wydajność odpowiada kombinacja dwóch bloków po cztery rdzenie każdy. Pierwszy składa taktowanych do 2,0 GHz rdzeni Cortex-A55. Drugi, bardziej wydajny, z taktowanych 2,6 GHz rdzeni Cortex-A77. Za możliwości w dziedzinie przetwarzania grafiki odpowiada układ graficzny ARM Mali-G77 MC9. SoC ma także sześciordzeniowy układ wspomagający obliczenia dla AI.
Nie mniej istotne od wydajności są możliwości w zakresie łączności. MediaTek Dimensity 1000 5G może w tym względzie pochwalić się przede wszystkim modemem 5G (4600 Mbps download/2500 Mbps upload). Jest też modem LTE Cat.19 oraz WiFi 6. Obecność najnowszej generacji WiFi w połączeniu z modemem 5G w tym układzie to kombinacja o bogatym potencjale. Obie formy łączności mają niskie opóźnienia i wysoką przepustowość.
To jednak tylko SoC. O jego sukcesie lub porażce zadecydują konstrukcje, w których znajdzie on zastosowanie. Nie zdziwiło by mnie to zupełnie, gdyby jednymi z pierwszych smartfonów z nowym MediaTekiem miały być smartfony Redmi. Xiaomi i jej sub-marka udowodniły już, że umieją zbudować znakomitą konstrukcję dookoła układów MediaTeka.