Western Digital wprowadził nowe serwerowe HDD o pojemności do 32 TB
Western Digital wprowadza na rynek dyski twarde o największej pojemności na świecie, skierowane dla dużych centrów danych, dostawców usług w chmurze (CSP) oraz przedsiębiorstw.
Firma ogłosiła dostępność dysków UltraSMR o pojemności do 32TB oraz ePMR CMR o pojemności do 26TB. Dyski te bazują na sprawdzonych technologiach, takich jak ePMR, co zapewnia nie tylko imponującą pojemność, ale także niezawodność, kluczową dla intensywnych obciążeń związanych z przetwarzaniem danych. Jedną z najważniejszych innowacji, które wyróżniają te dyski, jest zastosowanie pierwszego na rynku projektu z 11 talerzami. Dzięki temu Western Digital oferuje wyższą pojemność przy zachowaniu dotychczasowych rozmiarów fizycznych dysków. Dyski te są idealnym rozwiązaniem dla środowisk, które muszą efektywnie zarządzać rosnącą ilością danych, a przy tym minimalizować TCO.
Szczególną rolę w napędzaniu rozwoju rynku pamięci masowej odgrywa rozwój technologii AI. Zaawansowane systemy sztucznej inteligencji przetwarzają ogromne ilości danych, które muszą być skutecznie przechowywane. Dyski twarde są kluczowym elementem tego procesu, zarówno na etapie gromadzenia i przechowywania danych wejściowych, jak i generowania oraz zapisywania wyników analizy AI. Western Digital, dzięki swoim nowym dyskom, zapewnia wysoką, jak na HDD, wydajność oraz niskie koszty przechowywania.
Dyski CMR o pojemności 26TB i UltraSMR o pojemności 32TB oferują szereg innowacji technologicznych, takich jak OptiNAND, ArmorCache oraz potrójny aktuator (TSA). Ponadto, nowe dyski charakteryzują się wysoką wydajnością, osiągając prędkości transferu do 288 MB/s (w przypadku CMR) i 257 MB/s (dla UltraSMR), przy jednoczesnym niskim zużyciu energii na poziomie 5,5-5,6W w stanie bezczynności.
Naturalnie, SSD są znacznie, znacznie szybsze, jednakże koszt przechowywania 1TB jest w przypadku serwerowych HDD po prostu niższy. Składowanie dużych zasobów danych, które nie muszą być w tzw. trybie „ciepłym” (tj. często używanych, koniecznie łatwo i szybko dostępnych), właśnie na takich HDD, może więc być dość dobrym pomysłem. Zwłaszcza przy coraz większych problemach z nagrzewaniem się najszybszych nośników SSD podczas intensywnej pracy.