ALSO CTV 2024: „W pierwszej połowie roku spodziewamy się od 3 do 5% wzrostu na polskim rynku (…) jestem bardzo pozytywnie nastawiony do perspektyw dla Polski i myślę, że ludzie będą tu inwestować” – podkreślił Adam Simon, Global Managing Director w CONTEXT
ALSO, jeden z czołowych dystrybutorów w Polsce i w Europie, zorganizował w Warszawie, 9 października, regionalne wydarzenie ALSO Channel Trends + Visions 2024 (CTV 2024). Jednym z gości była agencja badań rynku Context, w tym jej Global Managing Director, Adam Simon.
Najważniejsze wydarzenie przygotowywane przez polski oddział szwajcarskiego dystrybutora odbyło się w warszawskim Kinogramie, w Fabryce Norblina. Obok strefy ekspozycyjnej, gdzie mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat produktów i usług oferowanych przez zaproszonych na wydarzenie vendorów, olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się scena główna, na której odbywała się merytoryczna część spotkania. Wśród wystąpień dominowała tematyka sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa. ALSO Polska zaprosiło uczestników na wyjątkowy program pełen inspirujących wystąpień i debat, poruszających najważniejsze trendy technologiczne. Nie zabrakło jednakże innych tematów, takich jak dane statystyczne dotyczące rynku dystrybucji, ze szczególnym uwzględnieniem rynku polskiego. Tą tematykę podjął w swoim wystąpieniu Adam Simon z globalnej agencji badań rynku Context.
„To, na co patrzymy teraz, to umiarkowany wzrost w 2025 r., w pierwszej połowie roku. Tak więc w pierwszej połowie roku spodziewamy się od 3 do 5% wzrostu na polskim rynku. To bardzo tradycyjny poziom wzrostu w branży IT.” – prognozuje Adam Simon, Global Managing Director w CONTEXT, wskazując przy tym na czynniki wpływające na wzrost – „Jedną z nich jest popularność systemu Windows 11 i wiemy, że będzie on miał duży wpływ. Następnie nastąpi cykl odświeżania, który nastąpi po Windows 11. Drugi obszar to oprogramowanie i przedsiębiorstwa. Ponieważ od 2022 r. obserwujemy prawdziwy spadek pewności w działaniu. Mimo to Polska jest jednym z krajów, które radzą sobie lepiej w porównaniu z resztą Europy pod względem wskaźników pewności siebie, z pewnością po stronie konsumentów i biznesu. Obserwujemy więc ogólny spadek a spadek ten oznacza odkładanie inwestycji. Myślę, że kiedy wyjdziemy z tego cyklu, wraz z pojawieniem się nowej technologii, widzimy ją na przykład w usługach AI. Stanowi to prawie 13 lub 14% przychodów z serwerów. To ogromna sprawa. Kiedy sporządziliśmy nasze prognozy dotyczące rynku korporacyjnego, odkryliśmy, że został on uratowany w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przez usługi AI, ponieważ nagle zobaczyliśmy, że nowa generacja usług ma bardzo wysoką wartość i naprawdę kompensuje długoterminowy spadek przychodów z serwerów, który miał miejsce, ponieważ ludzie migrowali do chmury itp. Ogólnie rzecz biorąc, jestem bardzo pozytywnie nastawiony do perspektyw dla Polski i myślę, że ludzie będą tu inwestować”
Wydarzenie było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji innowacji, ale także przestrzenią do dyskusji na temat wyzwań związanych z transformacją cyfrową. W programie nie zabrakło również analiz rynku dystrybucji technologii, z naciskiem na polski rynek, które przybliżyły uczestnikom najnowsze dane dotyczące branży IT, oraz debaty nt. kapitalizacji AI. ALSO Channel Trends + Visions 2024 to nie tylko platforma prezentacji nowości, ale przede wszystkim miejsce inspirujących rozmów o rynku, o przyszłości technologii i ich roli w globalnym biznesie.