Teresa Ribera, kandydatka na stanowisko szefowej ds. antymonopolowych UE zapowiada twardą politykę wobec Big Tech

UE uchwaliła przełomową ustawę o rynkach cyfrowych (DMA) w 2022 r., która zobowiązuje firmy technologiczne do ułatwienia konsumentom wyboru usług od różnych dostawców. Uznała ona firmy Alphabet, Apple, Amazon, Meta, Microsoft i właściciela TikToka, ByteDance, za „strażników” na mocy ustawy DMA, co oznacza, że ​​zasługują na dodatkowe regulacje. 

Ribera, która ma zostać następną szefową ds. antymonopolowych Unii Europejskiej, zobowiązała się do zintensyfikowania represji wobec Big Tech i zagranicznych firm otrzymujących nieprzysługujące im prawnie dotacje państwowe na zakup partnerów z UE lub udział w przetargach UE.

„Będę naciskać na zdecydowane egzekwowanie ustawy DMA, kształtując politykę Komisji dotyczącą tego ważnego nowego instrumentu, aby zapewnić konkretne rezultaty dla europejskich przedsiębiorstw i użytkowników końcowych – powiedziała Teresa Ribera, która została nominowana na następną szefową ds. antymonopolowych Komisji Europejskiej, w pisemnych odpowiedziach dla Parlamentu Europejskiego.

Parlament przeprowadzi przesłuchania nominowanych komisarzy w listopadzie. – Nie możemy sobie pozwolić na nadmiernie długie dochodzenia antymonopolowe, podczas których firmy nadal korzystają ze swoich praktyk antykonkurencyjnych.

Na początku tego roku Komisja wszczęła dochodzenia w sprawie Alphabet, Apple i Meta pod kątem potencjalnych naruszeń przepisów DMA. W celu promowania nowych liderów rynku UE misja Ribery obejmuje również ochronę małych i średnich przedsiębiorstw przed „zabójczymi przejęciami” przez zagraniczne firmy, które chcą zniszczyć konkurencję.

UE próbuje powstrzymać to, co uważa za nieuczciwą konkurencję ze strony dotowanych chińskich firm w sektorze wiatrowym, słonecznym, a w szczególności pojazdów elektrycznych. Na początku tego miesiąca blok europejski zdecydował o nałożeniu ceł do 45% na importowane chińskie pojazdy elektryczne. Jednak Ribera powiedziała, że ​​regulacja nie rozwiąże problemów bloku i że potrzebna jest nowa strategia przemysłowa. Współpracując ze swoimi rówieśnikami, w tym z nominowanym na stanowisko szefa ds. klimatu Wopke Hoekstrą, ma za zadanie opracować czystą umowę przemysłową pod kierownictwem wiceprezesa wykonawczego ds. przemysłu, Stephane Sejourne.