Nvidia nie chowa głowy w piasek: firma przyznaje się i naprawia błąd projektowy w chipach Blackwell
Zamiast udawać, że nic się nie stało, CEO Nvidii przyznaje, że w układach Blackwell nie wszystko było idealne. Przyglądając się niedawnym problemom Intela, naturalnie pada pytanie: „czy nie można było postąpić jak Jensen Huang?”
Nvidia ogłosiła, że rozwiązano problem projektowy w procesorach graficznych Blackwell, który znacząco obniżał ich wydajność produkcyjną. Jensen Huang, CEO firmy, przyznał, że błąd leżał po stronie Nvidii i nie dotyczył partnera produkcyjnego, TSMC. Jak podkreślił Huang, TSMC szybko pomogło w naprawieniu problemu, a poprawione wersje chipów B100/B200 wkrótce trafią do masowej produkcji.
„Mieliśmy błąd projektowy w chipach Blackwell. Były funkcjonalne, ale problem wpływał na niski uzysk produkcyjny. To była w 100% wina Nvidii” – powiedział Huang w rozmowie z Reuters.
Pierwsze doniesienia sugerowały, że za problemy odpowiada TSMC, co miało rzekomo prowadzić do napięć między firmami. Huang zdementował te plotki, nazywając je „fałszywymi wiadomościami” i zaznaczył, że problem wynikał wyłącznie z błędnych obliczeń Nvidii. Procesory Blackwell B100 i B200, które będą wykorzystywane w sztucznej inteligencji i superkomputerach, wykorzystują technologię opakowania CoWoS-L od TSMC. Kluczowym elementem są tu mostki LSI, umożliwiające transfer danych o prędkości do 10 TB/s. Problemem okazała się różnica w rozszerzalności termicznej między komponentami, co powodowało odkształcenia i awarie. Nvidia musiała wprowadzić modyfikacje w strukturze metalowej chipów, aby poprawić uzysk produkcyjny.
Nowa wersja układów Blackwell trafi do masowej produkcji pod koniec października, a ich dostawy rozpoczną się na początku 2025 roku. Niemniej jednak, aby sprostać zapotrzebowaniu kluczowych klientów, takich jak AWS, Google czy Microsoft, Nvidia planuje dostarczyć także część chipów z pierwotnych, mniej wydajnych partii w 2024 roku. Przy kolosalnym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową każdy, nadal potężny GPU, jest na wagę złota.