Amerykańskie firmy technologiczne odrzucają nowy atak Trumpa na Huawei. Przemysł i branża technologiczna nie zgadzają się na ograniczenia rynku?

Amerykańskie firmy technologiczne odrzuciły wniosek administracji Trumpa o zobowiązanie się do zaprzestania pozyskiwania podzespołów od niektórych chińskich firm, w obawie, że taka polityka może złamać prawo konkurencji. Czyżby duch wolnego rynku w USA był jeszcze żywy?

 

Departament Stanu USA poprosił operatorów telekomunikacyjnych i producentów układów elektronicznych o podpisanie się pod proponowanym zbiorem zasad, które w efekcie uniemożliwiłyby Huawei, ZTE i ewentualnie innym chińskim producentom prowadzenie interesów w Stanach. Jak podaje Financial Times, źródłem informacji są trzy osoby spośród firm technologicznych, które ową propozycję otrzymały.

 

Inicjatywa była prowadzona pod przewodnictwem Keitha Kracha, podsekretarza stanu ds. Wzrostu gospodarczego, energii i środowiska, który nadzoruje Biuro Globalnych Partnerstw, miała na celu zapewnienie wsparcia dla tego, co departament nazwał Global Digital Trust Standard. Jedna z osób, które widziały te plany, stwierdziła, że ​​zasady obejmują nie kupowanie od firm, które zostały uznane za objęte sankcjami lub których krajowe agencje wywiadowcze mogły uzyskać dostęp do ich danych. „Były one w oczywisty sposób skierowane na Huawei” – powiedziała osoba pragnąca zachować anonimowość.

 

„To była ostatnia próba administracji Trumpa, aby skłonić nas do wyłączenia Huawei. Ale gdybyśmy zebrali się razem, aby wystąpić przeciwko takiemu globalnemu konkurentowi, prawie na pewno zostalibyśmy pozwani. ” – miał powiedzieć anonimowy przedstawiciel branży telekomunikacyjnej.

 

Administracja Trumpa już wcześniej zadbała o odcięcie Huawei od amerykańskiego rynku, w szczególności od intratnych wdrożeń 5G. Urzędnicy w Waszyngtonie twierdzą, że firma stanowi zagrożenie, mówiąc, że jej sprzęt może być wykorzystany przez Pekin do działalności szpiegowskiej.

 

Keith Krach szuka jednak kolejnego, innego sposobu na atak na międzynarodowe firmy technologiczne, które w opinii urzędników mogą stanowić zagrożenie dla USA. W ciągu ostatnich kilku miesięcy skontaktował się z grupą 13 różnych firm i stowarzyszeń handlowych, aby poprosić ich o podpisanie się pod listą zasad dodatkowo ograniczającą możliwości włączenia Huawei czy ZTE do biznesu prowadzonego w USA. Po rozmowach z Departamentem Stanu przedstawiciele branży technologicznej skonsultowali się z prawnikami, którzy powiedzieli im, że współpraca w taki sposób, aby odciąć globalnego konkurenta, może oznaczać pozwy antymonopolowe za działanie w charakterze kartelu.  Tym samym firmy odmówiły współpracy.

 

Departament Stanu w oświadczeniu napisał: „Podsekretarz stanu Krach, współpracując z sekretarzem stanu Mike’em Pompeo, współpracuje z liderami, aby wykorzystać innowacje i zasoby sektora prywatnego, celem poprawy bezpieczeństwa gospodarczego i dobrobytu na całym świecie. (…) W ramach tego wysiłku zaprosił liderów z sektora biznesu, edukacji i sektora społecznego na spotkanie w departamencie stanu w tym miesiącu, które zostało przełożone z powodu planowania konfliktów do początku 2020 r.”

 

Odmowa przyłączenia się do najnowszej inicjatywy administracji przez duże amerykańskie firmy i grupy branżowe jest spowodowana szerszą reakcją amerykańskiej społeczności biznesowej w stosunku do niektórych jej ostrzejszych polityk w Chinach. Liderzy biznesu ostrzegają, że takie zasady są zbyt szerokie i pojemne i mogą w efekcie spowolnić rozwój handlu w branży technologicznej.

 

https://itreseller.pl/itrnewglobalna-kampania-administracji-donalda-trumpa/