Dyski HDD – „cichy” bohater świata danych, które, jak się okazuje, wciąż pozostają głównym rozwiązaniem do przechowywania danych na świecie
Jeśli o wszystkich danych świata pomyślimy jak o górze lodowej, to tym, co zobaczymy na pierwszy rzut oka (niczym wystający spod wody szczyt góry lodowej), będą dane przechowywane na nośnikach flash w naszych telefonach, komputerach czy urządzeniach smart. Wiadomo jednak, że zdecydowana większość każdej góry lodowej jest niewidoczna… niczym dyski HDD, które, jak się okazuje, wciąż pozostają głównym rozwiązaniem do przechowywania danych na świecie. Z przygotowanego przez IDC raportu Global StorageSphere Forecast, 2023–2027 dowiadujemy się, że obecnie prawie 80% danych w systemach chmurowych przechowywanych jest właśnie na dyskach HDD.
Z opracowania wynika, że choć to właśnie produkty bazujące na pamięci flash ściągają większość uwagi, to dyski HDD pozostają podporą świata storage – przechowując ogromne ilości danych generowanych i przechowywanych przez najnowocześniejsze systemy i usługi z dziedziny sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, platform cyfrowych, modeli LLM (large language model) czy rozwiązania tworzone na potrzeby autonomicznych pojazdów. Większość tych danych wcześniej czy później trafia do chmury – a tam przechowywane są zwykle na dyskach HDD.
Nie ma w tym przypadku – nowoczesne dyski HDD są świetnie zoptymalizowane do pracy w środowiskach „mass storage” i zapewniają operatorom chmur czy centrów danych wysoce skalowalne, wydajne i atrakcyjne kosztowo rozwiązanie do przechowywania ogromnych ilości danych.
Western Digital zwiększa maksymalną pojemność HDD
Jest to ściśle związane ze stale rozwijanymi innowacjami w świecie HDD – świetnym przykładem są najnowsze produkty Western Digital, które osiągają niespotykane wcześniej pojemności na poziomie 26TB dla dysków CMR HDD (Ultrastar DC HC590 CMR HDD) i zawrotne 32TB dla dysków bazujących na technologii SMR (Ultrastar DC HC690 SMR HDD). Pozwalają one osiągnąć wyższą gęstość danych (tzn. możliwość przechowywania większej ilości danych w systemie o tej samej „objętości”), obniżenie zużycia energii i wydajniejsze chłodzenie – co całościowo przekłada się na obniżenie ogólnych kosztów operacyjnych (TCO) oraz spełnienie założeń związanych z ochroną środowiska i odpowiedzialnym funkcjonowaniem firmy.
Dlatego też firmy działające w segmencie cloud czy data center zwykle wdrażają dyski HDD o zwiększonej pojemności, gdy tylko są one dostępne – bo pozwala im to łatwo zwiększyć pojemność systemu storage oraz obniżyć TCO. To z kolei wywiera presję na ich producentów, by dostarczać bardziej pojemne urządzenia. Przykładem niech będzie typowy serwer 42U, wyposażony np. w 100 dysków HDD. Jeśli firma chce zapewnić sobie 144 PB przestrzeni dyskowej, wykorzystując dyski o pojemności 20 TB, będzie musiała uruchomić i utrzymywać 7,2 takich serwerów – jeśli jednak skorzysta z dysków o pojemności 24 TB, wystarczy jej 6 serwerów. W przypadku dużych organizacji, oznacza to ogromne oszczędności.
Synergia technologii
Wspomniane powyżej innowacje – takie jak nowe produkty Western Digital – sprawiają, że dyski HDD pozostają idealnym rozwiązaniem storage dla organizacji przechowujących ogromne ilości danych. Oczywiście, kluczowe jest tu jednak tutaj również zapewnienie harmonijnej współpracy działających „na powierzchni”, u użytkowników końcowych, urządzeń bazujących na pamięci flash z ogromnymi platformami bazującymi na HDD, działającymi po stronie dostawców usługi cloud/data center. Praktyka pokazuje, że tzw. „gorące dane” (takie, które są często i aktywnie wykorzystywane) przechowywane są zwykle na nośnikach flash, zaś dane „zimne” (ważne, ale używane rzadziej) zapisywane są na najbardziej opłacalnych w użytkowaniu dyskach HDD.