Czyżby była szansa na 5G realizowane z wykorzystaniem rozwiązań Huawei w Polsce? Wypowiedź Ministra Cyfryzacji pozostawia pewną nadzieję.

Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, w wypowiedzi dla Reuters poinformował, że przedstawił Komisji Europejskiej propozycje dotyczące zachowania bezpieczeństwa sieci w erze 5G. Unijne prawo traktujące o bezpieczeństwie sieci ma pojawić się w pierwszym kwartale 2020 roku. 

Polski rząd od pewnego czasu wyraźnie obiera ostrzejszy kurs wobec Huawei, czego przyczyna jest upatrywana w chęci zachowania najbliższych możliwych relacjach z USA. Niemniej Polska jest częścią Unii Europejskiej, a jako taka musi też ustanowić stanowisko w sprawie szykowanych regulacji unijnych dotyczących sieci 5G.

„Bezpieczeństwo urządzeń końcowych jest czymś innym niż bezpieczeństwo rdzenia (…) Im dalej od tego strategicznego elementu, czyli rdzenia, tym mniej restrykcyjne mogą być te wymagania” – powiedział minister Zagórski.

Minister wskazał także na potrzebę stosowania rozwiązań pochodzących od różnych dostawców, co ma być odpowiedzią na potencjalne zagrożenia uzależnienia łączności w kraju od sprzętu jednego dostawcy. Wypowiedź ta wprawdzie nie oznacza, że Huawei będzie miało otwartą drogę do budowania infrastruktury 5G w Polsce, ale wydaje się być wyraźnym złagodzeniem dotychczasowego stanowiska. Możliwe więc, że docelowo Polska przyjmie podobne stanowisko jak ostatnio Norwegia – bez wykluczenia Huawei, chociaż ze wskazaniem na rozwiązania innego producenta. Wypowiedź ministra Zagórskiego, jeśli rzeczywiście przełożyłaby się na konkretne działania w Polsce, mogłaby oznaczać np. że zobaczylibyśmy anteny 5G Huawei, ale infrastruktura węzłowa realizowana byłaby za pomocą sprzętu np. Ericssona czy Nokii.

https://itreseller.pl/itrnewrozwoj-sieci-5g-moze-przyniesc-polsce-wzrost-pkb-o-ponad-63-mld-zlotych-wynika-z-raportu-accenture-sieci-5g-w-polsce-szanse-i-wyzwania-we-wspolpracy-z-pracodawcami-rp/