Chiny inwestują miliardy w nową fabrykę półprzewodników – powstaje YDME
Chiny uruchamiają nowy projekt w sektorze półprzewodników, którego realizacją zajmie się utworzona właśnie spółka Beijing Yandong Microelectronics (YDME).
Firma YDME będzie odpowiedzialna za budowę i zarządzanie fabryką wafli krzemowych o średnicy 300 mm, której koszt szacowany jest na około 4,6 miliarda dolarów. Inwestycja ta ma na celu rozwój technologii opartych na starszych procesach produkcyjnych, takich jak 28 nm i wyższe – informuje *South China Morning Post*.
W przedsięwzięciu uczestniczy wiele kluczowych podmiotów, w tym firma BOE Technology, znany producent wyświetlaczy, który dostarcza swoje produkty m.in. dla Apple. BOE zainwestuje w projekt 277 milionów dolarów, co da mu 10% udziałów w fabryce. Głównym inwestorem jest jednak YDME, spółka państwowa notowana na giełdzie Star Market w Szanghaju, która obejmie 24,95% udziałów. Do finansowania dołączą również Beijing Yizhuang Investment, państwowa Capital Operation and Management oraz ZGC Group, łącznie inwestując 2,765 miliarda dolarów. Resztę środków zapewnią kredyty.
Fabryka ma osiągnąć pełną zdolność produkcyjną do 2027 roku, produkując miesięcznie aż 370 tysięcy wafli krzemowych. Projekt wpisuje się w strategię Chin zmierzającą do zwiększenia samowystarczalności w produkcji półprzewodników – kluczowego sektora technologicznego. Władze chińskie planują podnieść udział krajowej produkcji chipów z 16,7% w 2021 roku do 21,2% w 2026 roku.
Fabryka ma szansę znacząco wzmocnić pozycję Pekinu na mapie chińskiego przemysłu półprzewodników, który dotychczas rozwijał się głównie w delcie rzeki Jangcy, w rejonie Szanghaju. Dzięki nowej inwestycji stolica zyska bardziej rozwiniętą infrastrukturę produkcji, pakowania i testowania chipów, co umożliwi jej skuteczniejszą rywalizację w branży. Obecnie projekt oczekuje na zatwierdzenie przez akcjonariuszy YDME oraz Komisję ds. Nadzoru i Administracji Aktywów Państwowych. Prawdopodobnie zostanie jednak zaakceptowany.
Projekt YDME wpisuje się w szerszy trend rozwoju chińskiego sektora półprzewodników. W ostatnim czasie podobne inwestycje ogłosiły m.in. Huahong Semiconductor, China Resources Microelectronics i Guangzhou ZenSemi, które również planują uruchomić fabryki produkujące wafle 300 mm. Te działania podkreślają determinację Chin w budowie niezależności technologicznej. Warto jednak zauważyć, że rzecz dotyczy stosunkowo starych technologii – 28 nm to proces dość leciwy dla konsumenckich CPU i pamięci , ale w zastosowaniach przemysłowych może być poważnym wzmocnieniem dla Chin.