IDC: Powolny wzrost rynku telekomunikacyjnego skłania operatorów do zostania dostawcami pełnej technologii
Światowe wydatki na usługi telekomunikacyjne i płatnej telewizji osiągną 1544 miliardów dolarów w 2024 r., co oznacza wzrost o 2,4% rok do roku, zgodnie z Worldwide Semiannual Telecom Services Tracker opublikowanym przez International Data Corporation (IDC).
Najnowsza prognoza jest o 1,0 punktu procentowego wyższa od wersji opublikowanej w majowym wydaniu IDC Tracker. Jeśli ta prognoza stanie się rzeczywistością, wspomniana powyżej roczna stopa wzrostu będzie najwyższą odnotowaną w ciągu ostatnich dwunastu lat.
Powyżej średniej pozytywne korekty prognozy dotyczą regionów Bliskiego Wschodu i Afryki (MEA) oraz Ameryki Łacińskiej. Jest to głównie konsekwencja hiperinflacji w krajach takich jak Turcja, Egipt, Nigeria i Argentyna, w których stało się normalne obserwowanie wzrostu średnich przychodów na użytkownika (ARPU) o ponad 50% rocznie. Z drugiej strony, prognozy dla rynków Europy, Azji i Pacyfiku zostały nieznacznie obniżone, głównie ze względu na pogarszający się klimat gospodarczy w kluczowych krajach, takich jak Niemcy i Chiny. Oczekiwania wobec Ameryki Północnej nie zmieniły się zbytnio pomiędzy dwoma aktualizacjami trackerów, poza niewielką pozytywną korektą na rynku kanadyjskim.
Analiza pod kątem rodzaju usług telekomunikacyjnych potwierdza, że dobrze znane trendy utrzymują się pomimo zmian w prognozach przychodów. Największym segmentem pozostaje segment mobilny, napędzany wzrostem wykorzystania danych mobilnych i aplikacji M2M, co rekompensuje spadki wydatków na usługi telefonii komórkowej i wiadomości. Segment usług danych stacjonarnych będzie nadal rósł, napędzany potrzebą większej przepustowości.
Wydatki na usługi telefonii stacjonarnej będą spadać w okresie prognozowania, ponieważ szybko spadające przychody z usług głosowych TDM nie są rekompensowane przez wzrost usług głosowych IP. Tradycyjny rynek telewizji płatnej nieznacznie spadnie w okresie prognozowania ze względu na rosnącą popularność VoD i OTT, ale usługi te pozostaną ważną częścią oferty multi-play dostawców telekomunikacyjnych na całym świecie.
Oczekuje się, że globalny rynek usług łączności utrzyma pozytywne perspektywy w ciągu najbliższych pięciu lat, ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 2,0%. Oczekuje się, że ogólny klimat gospodarczy poprawi się, ponieważ główne banki centralne w USA i Europie będą nadal obniżać swoje referencyjne stopy procentowe. Inflacja będzie nadal spadać, co będzie miało pozytywny wpływ na siłę nabywczą ludności.
Negatywy będą natomiast obejmować nasycenie rynków usług telekomunikacyjnych w głównych krajach, a także niestabilną sytuację polityczną w niektórych regionach, szczególnie w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Dodatkowe ryzyka są związane z potencjalnymi zmianami polityki gospodarczej związanymi z nowym rządem USA, które mogą doprowadzić do odrodzenia się protekcjonizmu.
Najnowsza prognoza jest wyraźnie bardziej optymistyczna niż poprzednia. Jednak nawet w tym scenariuszu oczekuje się, że wzrost rynku usług łączności pozostanie powolny, co skłoni operatorów do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu.
„Istnieje wiele obiecujących obszarów, w których operatorzy mogliby spodziewać się solidnych zysków. Należą do nich światłowody, IoT, UCaaS, SD-WAN, usługi cyfrowe, usługi satelitarne LEO, usługi w chmurze, usługi bezpieczeństwa IT, interfejsy API sieci i współdzielenie sieci oraz 5G-advanced” – mówi Kresimir Alic, dyrektor ds. badań w Worldwide Telecom Services w IDC. – „Zasadniczo operatorzy telekomunikacyjni powinni dążyć do całkowitej transformacji od tradycyjnych dostawców usług towarowych po nowoczesnych dostawców technologii full-stack. Ta transformacja powinna pozycjonować ich jako liderów rewolucji transformacji cyfrowej, potencjalnie zapewniając sobie centralną rolę w nowym zdigitalizowanym świecie”.