Superkomputery zbudowane przez HPE na szczycie listy najszybszych i najbardziej energooszczędnychsystemów na świecie
Firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) utrzymuje wiodącą pozycję w branży budując najszybsze i najbardziej energooszczędne systemy superkomputerowe na świecie. Umożliwiają one instytucjom badawczym i dużym przedsiębiorstwom obsługę większych obciążeń, co przyspiesza odkrycia i innowacje.
El Capitan, zbudowany dla Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (z ang. National Nuclear Security Administration (NNSA)) i Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) we współpracy z AMD osiągnął moc 1.742 eksaflopsów w tegorocznej listopadowej edycji TOP500, co czyni go najpotężniejszym superkomputerem na świecie. El Capitan dołącza do grona 3 zweryfikowanych systemów eksascalowych na świecie wraz z dwoma innymi superkomputerami zaprojektowanymi przez firmę HPE: Frontier w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) na miejscu 2 i Aurora w Argonne National Laboratory (ANL) na miejscu 3.
Firma HPE poinformowała o tym historycznym osiągnięciu w Atlancie podczas SC24 – konferencji gromadzącej wybitnych specjalistów w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) i R&D, a także przedstawicieli środowisk akademickich i produkcyjnych, którzy dzielą się swoją wiedzą i dokonują postępów w dziedzinie obliczeń superkomputerowych i innowacji naukowych. Superkomputery zbudowane przez HPE to nr 1 w zakresie wydajności, odpowiadają łącznie za ponad eksaflopsów na liście TOP500 najszybszych systemów na świecie. Wśród 10 najlepszych superkomputerów, siedem działa na wiodących systemach HPE Cray Supercomputing EX opartych na pierwszej w branży w 100% bezwentylatorowej architekturze bezpośredniego chłodzenia cieczą.
- El Capitan został opracowany, aby pomóc Stanom Zjednoczonym w utrzymaniu przewagi konkurencyjnej w zakresie bezpieczeństwa narodowego, wykorzystując modelowanie i symulacje o wysokiej precyzji do rozwiązywania złożonych problemów, które są w zasięgu tylko przy użyciu obliczeń w eksaskali. Wpłynie to także na krajowe inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w celu przyspieszenia badań naukowych w obszarach takich jak energetyka jądrowa, odkrywanie nowych materiałów i energia termojądrowa.
- Frontier, plasujący się jako drugi superkomputer o mocy 1.353 eksaflopsów był pierwszym systemem na świecie, który przekroczył barierę eksaskali w 2022 r. Został zbudowany we współpracy z ORNL i AMD, Frontier rozpoczął współczesną erę superkomputerów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Naukowcy używający Frontiera stosują sztuczną inteligencję, aby osiągnąć postęp w różnych dziedzinach, między innymi w badaniach nad rakiem, opracowywaniu leków, fuzji jądrowej, materiałoznawstwie, projektowaniu wysokowydajnych silników czy badaniu supernowych.
- Na miejscu 3 znalazła się Aurora, superkomputer współtworzony przez Intel i HPE, który wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji w celu przyspieszenia wymagających dużych ilości danych badań nad projektowaniem samolotów, leczeniem raka czy zrównoważoną energetyką. Naukowcy z Aurora Early Science Program dokonują ważnych postępów w konektomice poprzez mapowanie trójwymiarowe połączeń neuronowych w mózgu. Zostali oni nominowani do nagrody Gordona Bella za swoje prace nad opracowaniem struktury obliczeniowej przyspieszającej projektowanie nowych sekwencji białkowych, które można wykorzystać w szczepionkach lub materiałoznawstwie.
Wiodąca pozycja HPE w dziedzinie superkomputerów rozciąga się również na Europę dzięki HPE Cray Supercomputing EX, który jest tam wykorzystywany w trzech najpotężniejszych systemach obsługujących sztuczną inteligencję.
- HPC6 firmy Eni po raz pierwszy pojawił się na liście TOP500 jako nr 5 w rankingu, zostając uznanym jako najpotężniejszy na świecie superkomputer klasy korporacyjnej. HPC6, zbudowany przez HPE dla Eni, jednego z największych na świecie dostawców energii, jest wykorzystywany do odkryć i rozwoju inżynierii związanych z transformacją energetyczną. HPC6, zlokalizowany w Green Data Center Eni we Włoszech, jest najnowszym przykładem długoterminowego zaangażowania firmy w wykorzystanie sztucznej inteligencji, modelowanie i symulacje do badania źródeł energii.
- Superkomputer Alps ze Swiss National Supercomputing Centre (CSCS) uplasował się na siódmym miejscu dzięki wydajności 434.9 petaflopsów. Naukowcy wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji Alps do zaawansowanych badań nad klimatem i pogodą, astrofizyką, obliczeniową dynamiką płynów, naukami przyrodniczymi, chemią kwantową i fizyką cząstek elementarnych.
- Superkomputer LUMI w Finlandii, zbudowany dla EuroHPC JU i hostowany przez konsorcjum LUMI w CSC – IT Center for Science, zajął 8. miejsce na liście TOP500. Ogólnoeuropejski superkomputer LUMI jest jednym z systemów EuroHPC wykorzystywanych do przeprowadzania symulacji klimatu i ekstremalnych warunków pogodowych dla Destination Earth, inicjatywy Komisji Europejskiej mającej na celu opracowanie bardzo dokładnej cyfrowej repliki systemu ziemskiego w celu podejmowania decyzji dotyczących zmian klimatu.
Dodatkowo, Tuolumne, system towarzyszący superkomputerowi El Capitan zbudowanemu dla LLNL, uplasował się na 10. miejscu z wydajnością 208.1 petaflopsów. Jako system niesklasyfikowany, Tuolumne będzie przeznaczony dla nauki otwartej, będąc do dyspozycji naukowców pracujących nad postępami w biotechnologii, modelowaniu klimatu, odkrywaniu leków, symulacjach trzęsień ziemi czy też zaawansowanej produkcji przemysłowej.
Rozwiązania HPE z 100% bezwentylatorowym systemem bezpośredniego chłodzenia cieczą wśród najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie
Superkomputery projektuje się z myślą zarówno o dokładności jak i szybkości, dzięki czemu idealnie nadają się dla naukowców próbujących opracować nowe leki czy badaczy pogłębiających wiedzę na temat klimatu czy przestrzeni kosmicznej. Jednak rosnące zapotrzebowanie na energię dużych systemów HPC/AI sprawia, że efektywność energetyczna staje się coraz ważniejsza. Dzięki 50-letniemu doświadczeniu firmy HPE we wdrażaniu u klientów niezawodnych systemów bezpośredniego chłodzenia cieczą, superkomputery są wyposażone w osiem elementów chłodzących, które zmniejszają zużycie energii przez infrastrukturę chłodzącą nawet o 94% w porównaniu z chłodzeniem powietrzem opartym na jednostkach wentylacyjnych w pomieszczeniach komputerowych.
Do udoskonaleń zastosowanych w rozwiązaniach HPE Cray Supercomputing EX należy też chłodzony cieczą interconnect HPE Slingshot o topologii Dragonfly, który umożliwia superkomputerom szybsze wykonywanie zadań i minimalizuje łączne zapotrzebowanie na energię. Co więcej, oprogramowanie HPE HPC pozwala klientom monitorować i regulować wykorzystanie mocy, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii. W połączeniu z doświadczeniem HPE w zakresie chłodzenia cieczą i pierwszą w branży w 100% bezwentylatorową architekturą systemu bezpośredniego chłodzenia cieczą, rozwiązania te oznaczają, że wiele spośród najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie pochodzi właśnie od HPE.
Wśród 15 najbardziej energooszczędnych superkomputerów na liście Green500, osiem jest zbudowanych przez HPE. Są to:
- miejsce 3 – Adastra 2 zbudowany dla GENCI-CINES
- miejsce 4 – Isambard-AI phase 1 zbudowany dla Uniwersytetu Bristolskiego
- miejsce 7 – Helios w Polsce zbudowany dla Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet na AGH w Krakowie
- miejsce 10 – rzAdams zbudowany dla LLNL
- miejsce 13 – Frontier TDS dla ORNL
- miejsce 14 – Alps w CSCS
Firma HPE jest dumna z tworzenia superkomputerów zwiększających możliwości modelowania i symulacji, dając tym samym sposobność dokonywanie odkryć naukowych, które przynoszą korzyści społeczeństwu. Zastosowania HPC i AI działające na potężnych superkomputerach przyspieszą kolejne innowacyjne przełomy w rolnictwie, finansach, opracowywaniu leków, opiece zdrowotnej, energetyce, meteorologii i klimatologii, cyberbezpieczeństwie i obronności. HPE idzie naprzód, stojąc na czele kolejnej fali przełomów w dziedzinie superkomputerów dzięki licznym partnerstwom w sektorze publicznym i prywatnym. Współpraca ta umożliwia naukowcom przeprowadzanie symulacji na dotychczas nieosiągalną skalę.
Najpotężniejszy superkomputer na świecie wykorzystuje rozwiązania AMD