Japan EMF Information Center zacieśnia współpracę z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) oraz Polskim Towarzystwem Zastosowań Elektromagnetyzmu (PTZE)

W listopadzie 2024 r. roku Polska miała zaszczyt gościć dwóch wybitnych japońskich naukowców, dr Chiyoji Ohkubo oraz dr Hiroaki Miyagi, reprezentujących Japan EMF Information Center (JEIC). Wizyta ta była kluczowym elementem dalszego rozwoju międzynarodowej współpracy w zakresie informowania i edukacji społeczeństwa na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego (PEM) na organizmy żywe.

W kwietniu 2023 roku w Warszawie cztery renomowane instytucje z Niemiec, Japonii i Polski podpisały porozumienie o współpracy, mające na celu nawiązanie skutecznego partnerstwa i wymiany doświadczeń w dziedzinie edukacji oraz badań nad oddziaływaniem pola elektromagnetycznego (PEM):

  • Bundesamt für Strahlenschutz / Federal Office of Radiation Protection (BfS) – Niemcy,
  • Japan EMF Information Center (JEIC) – Japonia,
  • Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu (PTZE) – Polska,
  • Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) – Polska.

Spotkanie w Polsce miało na celu wzmocnienie istniejących więzi z przedstawicielami Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) oraz Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu (PTZE) oraz wymianę doświadczeń z polskimi partnerami w obszarze komunikacji i edukacji dotyczącej PEM. Było również kontynuacją cyklu wzajemnych wizyt przedstawicieli świata nauki i biznesu w krajach porozumienia.

Podczas tegorocznej wizyty w Polsce dr Ohkubo i dr Miyagi odbyli oficjalne spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Cyfryzacji. Spotkanie to było okazją do omówienia szczegółów naukowej koalicji z Polską, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej i wiedzy na temat PEM.

„Wizyta w Polsce była dla nas wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy w obszarze oddziaływania pola elektromagnetycznego na zdrowie. Polska i Japonia mają wspólny cel – edukować społeczeństwo i dostarczać mu rzetelnych informacji opartych na dowodach naukowych.” Powiedział dr Chiyoji Ohkubo

 

Naukowcy spotkali się również z Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tematem rozmów było nie tylko przedstawienie wyników badań nad PEM prowadzonych w Japonii, ale również omówienie możliwości współpracy w zakresie edukacji publicznej na temat PEM i rozwoju sieci telekomunikacyjnych w Polsce.

Wizyta delegacji japońskiej w Polsce była istotnym krokiem na drodze do zacieśnienia współpracy naukowej między oboma krajami w zakresie badań nad PEM oraz edukacji publicznej. Polska delegacja zyskała cenne wglądy w japońskie podejście do tematyki PEM, które może stać się inspiracją dla przyszłych działań na polu edukacji społecznej.

„Spotkania z polskimi partnerami, w tym z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej, dały nam możliwość omówienia przyszłych działań edukacyjnych w obszarze PEM. Wspólnie dążymy do tego, by społeczeństwo miało dostęp do rzetelnych informacji i mogło podejmować świadome decyzje.” – dr Hiroaki Miyagi

 

Dzięki współpracy z Japan EMF Information Center Polska może liczyć na rozwój własnych, niezależnych narzędzi edukacyjnych, które będą odpowiedzialne za informowanie społeczeństwa o istocie i oddziaływaniu PEM na organizmy żywe. Tego typu współpraca może również przyczynić się do wzrostu zaufania społecznego do nowoczesnych technologii oraz do skuteczniejszej ochrony zdrowia publicznego.

Kolejnym krokiem jest publikacja wyników międzynarodowego, przekrojowego badania postaw społecznych wobec PEM. Premiera polskiej częścią raportu („Postawy Polaków wobec PEM”) odbędzie się 4 grudnia 2024 r. Debiut wspólnego raportu nastąpi na konferencji BioEM 2025 we Francji w czerwcu 2025 r.