Wdrażanie regulacji w zakresie zrównoważonego rozwoju szansą dla rozwoju polskich przedsiębiorstw

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prezentuje publikację „Przewodnik po legislacji ESG”, która powstała w ramach projektu realizowanego przez Kampanię 17 Celów, Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Grupę roboczą ds. społecznej odpowiedzialności uczelni funkcjonującą przy MFiPR, która była inicjatorem projektu.

Rok 2025 przyniesie ważne zmiany w regulacjach dotyczących działalności przedsiębiorstw zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wśród wielu nowych regulacji, duże znaczenie ma w szczególności dyrektywa CSRD i powiązane z nią jednolite europejskie standardy sprawozdawczości  zrównoważonego rozwoju (ESRS),  które będą miały wpływ na działalność około trzech i pół tysiąca przedsiębiorstw w Polsce. Przygotowanie przedsiębiorstw do spełnienia wymogów regulacji w zakresie zrównoważonego rozwoju wymaga proaktywnego podejścia i wdrożenia odpowiednich procesów.

Dlatego też powstał przewodnik, którego celem jest wsparcie polskich przedsiębiorstw w procesie zrównoważonej transformacji i efektywnego stosowania aktów prawnych w zakresie ESG.

Przewodnik mapuje 41 kluczowych aktów prawnych Unii Europejskiej w obszarach:

  • środowiskowym (E),
  • społecznym (S),
  • zarządczym (G).

 

Zarządzanie kwestiami ESG to nie tylko wymóg prawny, który pojawił się w momencie, gdy już wiemy, że brak skutecznego ograniczania negatywnych wpływów działalności gospodarczej może powodować negatywne skutki dla ludzi oraz środowiska. To także warunek, początkowo będący wyzwaniem, stanowiący dziś jeden z istotniejszych czynników pozwalających przedsiębiorstwom rozwijać się w perspektywie średnio- i długookresowej. To także warunek utrzymania konkurencyjności w łańcuchach dostaw, pozyskiwania nowych kontraktów oraz wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom klientów, banków, inwestorów i pozostałych interesariuszy przedsiębiorstwa.

Dzięki przejrzystej strukturze Przewodnika można łatwo zidentyfikować branże, które będące głównymi adresatami poszczególnych regulacji, poznać datę wejścia w życie przepisów i ich główne założenia, a dzięki aktywnym linkom pobrać materiały źródłowe.