USA mają zmniejszyć federalną dotację Intela w wysokości 8,5 mld USD
Rząd Stanów Zjednoczonych planuje zmniejszyć wstępną federalną dotację Intel Corp. w wysokości 8,5 mld dolarów do mniej niż 8 mld dolarów, poinformował w niedzielę New York Times, powołując się na anonimowe źródła.
Stany Zjednoczone ogłosiły wstępne porozumienie w sprawie dotacji w wysokości 8,5 mld dolarów i pożyczek do 11 mld dolarów dla Intela w Arizonie, przy czym część środków ma zostać wykorzystana na budowę dwóch nowych fabryk i modernizację istniejącej.
Zmiana, o której mowa, uwzględnia kontrakt o wartości 3 mld dolarów, jaki Intel otrzymał na produkcję chipów dla Pentagonu, jak poinformowały źródła periodyku. Tej wiosny administracja prezydenta USA Joe Bidena poinformowała, że przyznaje Intelowi prawie 20 mld dolarów w formie dotacji i pożyczek, co znacznie zwiększy krajową produkcję półprzewodników i będzie stanowić największy wydatek rządu na dotowanie produkcji najnowocześniejszych chipów.
Wydatek ten był częścią ustawy CHIPS and Science Act z 2022 r., mającej na celu zwiększenie krajowej produkcji półprzewodników poprzez przeznaczenie na ten cel 52,7 mld dolarów, w tym 39 mld dolarów dotacji na produkcję półprzewodników i 11 mld dolarów na prace badawczo-rozwojowe.
Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem, który rozważa zmniejszenie lub wycofanie dotacji dla Intela wobec opóźnień w realizacji budowy zakładów. Na początku miesiąca dyskusje dotyczące tego tematu rozgorzały w Niemczech.
Intel miał przesunąć plany budowy niemieckiej fabryki w Magdeburgu nawet do 2030