Cisco i OECD: Opracowanie pierwszej kompleksowej analizy cyfrowego dobrostanu

Cisco, światowy lider technologiczny, wraz z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) uruchomił Platformę Cyfrowego Dobrostanu (Digital Well-being Hub) – pierwsze na świecie przekrojowe badanie, analizujące relacje między światem cyfrowych technologii a dobrostanem jednostki. Platforma Cyfrowego Dobrostanu to innowacyjny projekt, który przedstawia wpływ cyfrowej transformacji na nasze samopoczucie, w miarę jak sztuczna inteligencja i technologia zmieniają nasze życie, pracę i sposób, w jaki się komunikujemy.

 

Cyfrowa równowaga: istotny składnik jakości życia

Badania pokazują, że aż 40% dorosłych w krajach OECD jest pozbawionych podstawowych umiejętności cyfrowych, co może ograniczać ich zdolność do bezpiecznego poruszania się w środowisku cyfrowym, w tym nie posiada zrozumienia kwestii prywatności w sieci oraz wpływu aktywności online na zdrowie psychiczne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy uwzględnimy fakt, że ponad połowa pracowników obawia się, że zbieranie danych związanych ze sztuczną inteligencją może skutkować podejmowaniem stronniczych decyzji, które będą działać na ich niekorzyść. Jednak ten obraz wciąż jest niepełny. Brakuje zrozumienia, jak różne osoby doświadczają tych wzajemnie powiązanych problemów na co dzień i jak wpływają one na ich samopoczucie. Na przykład brak umiejętności cyfrowych może ograniczać możliwości zawodowe, a niepewność co do zastosowania technologii może utrudniać świadome korzystanie z mediów społecznościowych, edukacji, usług zdrowotnych czy inicjatyw obywatelskich.

„Cyfrowy dobrostan to zjawisko wieloaspektowe, angażujące wiele, wzajemnie powiązanych czynników, wymaga więc całościowego podejścia, by odpowiedzialnie poruszać się w erze sztucznej inteligencji i nie tylko. Nigdy jednak nie przyglądaliśmy się w pełni, jak technologia wpływa na nasz dobrostan w różnych obszarach codziennego życia, takich jak edukacja, zdrowie czy praca” powiedział Guy Diedrich, wiceprezes i dyrektor ds. innowacji Cisco. „Dane, które zgromadzimy dzięki naszej Platformie Cyfrowego Dobrostanu, pomogą ludziom budować zdrowsze relacje z technologią oraz stworzyć bardziej zrównoważoną, bezpieczną i inkluzywną cyfrową przyszłość. Zrozumienie wpływu technologii na nasz dobrostan pozwoli nam w pełni wykorzystać jej potencjał”.

 

Jak technologie wpływają na naszą codzienność?

Celem platformy jest zgłębienie wzajemnie powiązanych kwestii, uzyskując całościowe podejście do cyfrowego dobrostanu, który łączy technologie cyfrowe z takimi czynnikami jak: satysfakcja z życia, zdrowie psychiczne, umiejętności cyfrowe, bezpieczeństwo w sieci, zaangażowanie obywatelskie, świadomość klimatyczna oraz więzi społeczne. Wkład użytkowników odwiedzających platformę, pomoże w pionierskich badaniach, które wyjdą poza schemat samej technologii i skupią się na wynikach poprawiających jakość cyfrowego życia dla wszystkich.

 

„Platforma jest punktem wyjścia do budowania zdrowszego życia i relacji w przyszłości, ponieważ rzuca światło na dotąd pomijane kwestie” powiedziała Francine Katsoudas, dyrektor ds. ludzi, polityki i celów w Cisco. „Jednoczenie globalnych społeczności poprzez wspólne doświadczenia to nie tylko inspirująca wizja. Ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania na rzecz 2,6 miliarda ludzi, którzy nadal nie mają dostępu do Internetu. Około 1/3 światowej populacji, szczególnie w krajach rozwijających się, jest z tego powodu wykluczona. Musimy zmniejszyć tę przepaść, stawiając ten aspekt jako priorytet w budowaniu globalnego dobrostanu w dobie cyfryzacji”.

 

Kompleksowy obraz dobrego samopoczucia w świecie cyfrowym

Tam, gdzie technologie cyfrowe są dostępne, przystępne cenowo i ludzie dysponują odpowiednimi umiejętnościami, innowacje mogą polepszać sytuację ekonomiczną i zrewolucjonizować sposób, w jaki pracujemy, żyjemy i się kontaktujemy. Jednak obraz cyfrowego dobrostanu jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i złożony. Sztuczna inteligencja, na przykład, może zwiększyć produktywność i poprawić warunki pracy. Jednak może też wykazywać uprzedzenia. Skutki technologii cyfrowych w kontekście aspektów społecznych i środowiskowych nie są jednoznaczne. W zależności od sposobu i intensywności jej wykorzystania w życiu codziennym – wpływ na nasze samopoczucie może być zarówno pozytywny jak i negatywny.

 

Połączenie crowdsourcingu z narzędziem badawczym

Platforma Cyfrowego Dobrostanu oparta jest na zasadach OECD Well-being Framework – platformy, która gromadzi dane w czasie rzeczywistym, dotyczące zachowań cyfrowych oraz dysproporcji w dostępie do technologii. Odwiedzający platformę mogą także zapoznać się z istniejącymi wynikami badań OECD na temat wpływu technologii oraz porównać dane na poziomie krajów.

„Dzięki Platformie Cyfrowego Dobrostanu będziemy mogli otrzymać bezpośrednio od użytkowników informacje dotyczące ich doświadczeń z cyfrowymi technologiami. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć zależności między technologią a życiem, co pomoże w podejmowaniu decyzji i ustanawianiu zasad oraz w inspirowaniu do działań na rzecz poprawy jakości życia” powiedziała Romina Boarini, dyrektor Centrum Dobrostanu, Włączenia, Zrównoważonego Rozwoju i Równych Szans w OECD. „14% osób w krajach OECD czuje się samotnych, co może być potencjalnie pogłębiane przez używanie narzędzi cyfrowych. Dzięki naszej współpracy z Cisco badamy nieoczekiwane konsekwencje nadmiernego lub nieodpowiedniego korzystania z narzędzi cyfrowych, by zrozumieć, jak ludzie funkcjonują w cyfrowym świecie. Nasze wnioski pomogą w kształtowaniu strategii i wspieraniu bardziej sprawiedliwej i inkluzywnej cyfrowej przyszłości”.

 

Jak technologia wpływa na Twoje życie codzienne?

Cisco i OECD zachęcają ludzi na całym świecie, aby dzielili się swoim doświadczeniem za pośrednictwem platformy. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości odpowiedzi, OECD przeanalizuje i zsyntetyzuje doświadczenia ludzi (dane subiektywne) z istniejącymi badaniami OECD (dane obiektywne), aby dostarczyć pełniejszy obraz cyfrowego dobrostanu w 2025 roku.

 

Polska jednym z trzech najbardziej zagrożonych państw w Europie, wynika z najnowszego raportu Microsoft Digital Defense