SAS podpisał unijny pakt na rzecz sztucznej inteligencji

SAS, globalny lider w dziedzinie danych i sztucznej inteligencji, podpisał pakt na rzecz sztucznej inteligencji, dołączając tym samym do ponad 130 firm przyspieszających wdrażanie zasad rozporządzenia Unii Europejskiej dotyczącego rozwoju AI (AI Act). Pakt jest dobrowolnym zobowiązaniem zachęcającym organizacje do rozwijania metod zarządzania sztuczną inteligencją, identyfikowania systemów wysokiego ryzyka oraz szerzenia wiedzy o AI zgodnie z jego wytycznymi.

Jak podkreślił Reggie Townsend, wiceprezes ds. etyki danych w SAS, działania te są zgodne z zobowiązaniem firmy do rozwoju odpowiedzialnych innowacji i znajdują się już w zaawansowanym stadium.

„Jako firma zajmująca się danymi i sztuczną inteligencją od prawie 50 lat, SAS mierzył się z etycznymi implikacjami wielu ważnych technologii” – powiedział Townsend. „Nasze doświadczenie, kultura i technologia umożliwiły nam szybkie dostosowanie się do przepisów dotyczących AI. Cieszymy się na współpracę z organizacjami, które podzielają nasze podejście” – dodał.

 

Współpraca na rzecz kształtowania przyszłości wiarygodnej AI

Sygnatariusze paktu na rzecz AI będą na bieżąco informować o postępach oraz testować swoje rozwiązania i dzielić się nimi z szerszą społecznością, by promować najlepsze praktyki i budować zaufanie do systemów AI. Takie podejście odzwierciedla strategię SAS w obszarze sztucznej inteligencji.

Współpraca SAS na rzecz kształtowania przepisów dotyczących AI z regulatorami, decydentami i organizacjami, mającymi podobną wizję rozwoju sztucznej inteligencji, ma wymiar globalny. Firma prowadzi m.in. konsultacje z organami Unii Europejskiej i państwami członkowskimi w zakresie polityk i procesów legislacyjnych związanych z godną zaufania AI. Przykładem tych działań jest współpraca ze Szwedzkim Instytutem Normalizacyjnym na rzecz wypracowywania zharmonizowanych standardów dla unijnego rozporządzenia o AI.

W Stanach Zjednoczonych SAS współpracuje z organizacjami takimi jak Konsorcjum Instytutu Bezpieczeństwa AI przy Narodowym Instytucie Standardów i Technologii (NIST), EqualAI, Business Roundtable i innymi grupami. Dodatkowo SAS dołączył do Konsorcjum AI Wspólnoty Narodów, które zrzesza globalne firmy technologiczne, instytuty badawcze, organizacje non-profit oraz co najmniej sześć krajów członkowskich Wspólnoty, wspierających innowacje w dziedzinie AI i promujących wiedzę o sztucznej inteligencji.

 

Polska jednym z trzech najbardziej zagrożonych państw w Europie, wynika z najnowszego raportu Microsoft Digital Defense