USA finalizuje dotację dla Intela na produkcję chipów w kwocie 7,86 miliarda dolarów

Departament Handlu USA poinformował, że finalizuje dotację rządową o wartości 7,86 miliarda dolarów dla Intela, po korekcie z kwoty 8,5 miliarda dolarów ogłoszonej w marcu. Suma ma wesprzeć projekty produkcyjne o wartości prawie 90 miliardów dolarów w Arizonie, Nowym Meksyku, Ohio i Oregonie.

Intel osiągnął już pewne wstępne punkty projektu i otrzyma co najmniej 1 miliard dolarów z dotacji przed końcem grudnia, jak powiedział reporterom urzędnik rządowy, dodając, że redukcja dotacji nie była związana z szerszymi problemami Intela w tym roku.

„Oznacza to, że zaprojektowane w Ameryce chipy będą produkowane i pakowane przez amerykańskich pracowników w Stanach Zjednoczonych przez amerykańską firmę po raz pierwszy od bardzo dawna” – powiedziała sekretarz handlu Gina Raimondo.

Dotacja w kwocie 7,86 miliarda dolarów jest największą ze wszystkich przyznanych na mocy ustawy z 2022 r., która ma na celu zwiększenie krajowej produkcji półprzewodników dzięki 52,7 miliardom dolarów finansowania, w tym 39 miliardom dolarów na produkcję półprzewodników i 11 miliardom dolarów na badania.

We wrześniu Intel wygrał kontrakt o wartości 3 miliardów dolarów z Departamentem Obrony, po ogłoszeniu początkowych 8,5 miliarda dolarów dotacji. Finansowanie kontraktu z Pentagonem ostatecznie pochodziło z 39 miliardów dolarów, które amerykańscy ustawodawcy przeznaczyli na dotacje do produkcji chipów, a nie z budżetu Pentagonu, co doprowadziło do zmniejszenia bezpośredniej dotacji Intela, jak powiedzieli firma i urzędnik rządowy.

Intel zdecydował się nie finalizować oddzielnej, taniej pożyczki rządowej w wysokości 11 miliardów dolarów, która została zaoferowana w marcu. Firma poinformowała we wtorek, że warunki pożyczki „były mniej korzystne niż oczekiwano dla akcjonariuszy Intela i nie były zgodne z długoterminowym wzrostem Intela i interesami rynkowymi”.

Firma podkreśliła, że ​​nie może się doczekać współpracy z nową administracją w sprawie wykorzystania postanowień dotyczących pożyczek w przyszłości. Firma Intel poinformowała, że ​​planuje ubiegać się o ulgę podatkową na inwestycje skarbowe, która ma wynieść do 25% kwalifikowanych inwestycji o wartości ponad 100 miliardów dolarów.