Szef brytyjskiego NCSC ostrzega, wskazując na znaczący wzrost liczby ataków
Wielka Brytania „znacznie” niedoszacowuje skalę zagrożeń cybernetycznych, które stają się coraz bardziej zaawansowane i niebezpieczne, ostrzega Richard Horne, nowy szef Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC, National Cybersecurity Center). Jak podano w najnowszym raporcie, w ciągu ostatniego roku liczba najpoważniejszych ataków cybernetycznych wzrosła trzykrotnie.
W 2024 roku zespół zarządzania incydentami NCSC musiał interweniować w związku z 430 cyberatakami – w porównaniu do 371 w 2023 roku. Spośród nich 89 miało znaczenie krajowe, a 12 było szczególnie poważnych, co oznacza trzykrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Przykładem jednego z tych incydentów był atak na firmę Synnovis, dostarczającą usługi związane z badaniami krwi dla NHS. Uderzenie zakłóciło funkcjonowanie szpitali w Londynie, stwarzając zagrożenie dla pacjentów.
Raport wskazuje, że Chiny, Rosja, Iran i Korea Północna pozostają trwałym zagrożeniem dla cyberprzestrzeni Wielkiej Brytanii. Jednocześnie rosnąca rola sztucznej inteligencji w cyberatakach sprawia, że narzędzia używane przez napastników stają się coraz bardziej zaawansowane, co poszerza przepaść między zdolnościami ofensywnymi a możliwościami obrony. Najbardziej natychmiastowym i destrukcyjnym zagrożeniem są ataki ransomware, które w coraz większym stopniu celują w systemy kontroli przemysłowej krytycznej infrastruktury. Sektory najczęściej zgłaszające incydenty ransomware w 2024 roku to edukacja, produkcja, IT, prawo, organizacje charytatywne i budownictwo.
Richard Horne, przemawiając w Londynie, podkreśli, że konieczne jest pilne zwiększenie cyberodporności w całej Wielkiej Brytanii.
„Zagrożenia ze strony państw wrogich i cyberprzestępców nie pozostawiają miejsca na samozadowolenie. Musimy poprawić ochronę infrastruktury krytycznej, łańcuchów dostaw, sektora publicznego i naszej gospodarki” – powiedział szef NCSC
NCSC od lat oferuje porady i wytyczne dla sektora publicznego, prywatnego oraz obywateli, aby pomóc im w budowie solidnych systemów obronnych. Horne zaznacza jednak, że te rekomendacje muszą być znacznie szerzej wdrażane w praktyce. Raport NCSC to wyraźne ostrzeżenie, że cyberzagrożenia stają się coraz bardziej intensywne i złożone. Bez zdecydowanych działań Wielka Brytania może stanąć w obliczu poważnych konsekwencji dla swojej infrastruktury i bezpieczeństwa narodowego. Z naszej, polskiej perspektywy, to oczywiście nic nowego, ponieważ Polska stale znajduje się w absolutnej czołówce najczęściej atakowanych celów na świecie.