DSCC przedstawia prognozy dla składanych smartfonów na rok 2025

Jak podali analitycy z Display Supply Chain Consultants (DSCC), dostawy ekranów do składanych smartfonów spadły rok do roku po raz pierwszy w III kwartale. Jednak mając w perspektywie wprowadzenie na rynek urządzenia Apple w 2026 roku, nie tracą optymizmu.

Badacze zauważają, że rynek składanych wyświetlaczy smartfonów wzrósł o co najmniej 40% w skali roku w latach 2019–2023, chociaż w bieżącym roku oczekuje się, że wskaźnik wzrostu będzie równy ledwie 5%. W 2025 roku rynek ma się skurczyć.

Firma analityczna, która jest oddziałem Counterpoint Research, stwierdziła, że ​​segment składanych smartfonów nadal jest zdominowany przez liderów rynku, czyli Samsunga i Huawei, a inne chińskie marki rzekomo „wycofują się” z tego pola. Wyjaśniając ostatni spadek, podkreślili wolniejszą niż oczekiwano sprzedaż Samsunga Galaxy Z Flip 6, wydanego wraz z wieloma innymi urządzeniami tego producenta w lipcu. Popyt był najwyraźniej niższy niż w przypadku poprzedniego modelu i skoncentrował się w Europie i Korei Południowej. Oczekuje się, że zamówienia składanych paneli Samsunga w tym roku będą na najniższym poziomie od 2021 r., oświadczyła firma.

Innym czynnikiem, który wskazano jak sprawcę spowolnienia rynku, były późniejsze niż oczekiwano dostawy do Huawei z powodu zmiany terminów premier telefonów komórkowych, a także utrzymujący się wpływ ograniczeń handlowych na działalność smartfonową.

„Niektóre marki smartfonów zaprzestają produkcji składanych paneli z powodu braku elastyczności cenowej, ograniczonych marż, skromnej sprzedaży i obaw o przegrzanie” – twierdzą konsultanci ds. łańcucha dostaw wyświetlaczy.

W przyszłości spodziewane jest, że Huawei i Samsung będą nadal odpowiadać za zdecydowaną większość zamówień składanych paneli, podczas gdy inne firmy ograniczą działania.

DSCC podkreśla, że „niektóre marki smartfonów zaprzestają produkcji składanych paneli z powodu braku elastyczności cenowej, ograniczonych marż, skromnej sprzedaży i obaw o przegrzanie, podczas gdy niektóre marki smartfonów wycofują się z rynku składanych paneli z powodu braku popytu ze względu na wysokie ceny”. „Biorąc pod uwagę ekscytację i szansę związaną z włączeniem możliwości AI, kilka marek skupia się na tej okazji, a nie na alternatywnych formatach”.

Pomimo ponurych perspektyw na rok 2025, DSCC wskazało na powody do optymizmu w późniejszym terminie, gdyby Apple weszło na rynek składanych urządzeń, co przewiduje się na II połowę 2026 roku. Przewiduje się, że rok 2026 będzie „rekordowym rokiem dla składanych urządzeń”, ze wzrostem rzędu ponad 30% i oczekiwaniem, że „przynajmniej jedna inna marka” wdroży model składany na trzy części.