Teleportowanie danych? Naukowcy zdołali przenieść dane między dwoma komputerami kwantowymi dzięki zjawisku kwantowego stanu splątanego.

Wiem, że brzmi to jak fake news lub zapowiedź filmu science-fiction, ale tak nie jest. Naukowcy z University of Bristol przy udziale kolegów z Danmarks Tekniske Universitet (państwowa, duńska uczelnia techniczna znajdująca się w Kongens Lyngby – na przedmieściach Kopenhagi) zdołali teleportować dane między dwoma układami komputerowymi.

Co to zmienia? Można by pomyśleć, że w praktyce nie ma zastosowania dla podobnej technologii. W końcu łączność bezprzewodową mamy już od dawna i sprawdza się ona wyśmienicie. No tak, tyle, że tu wcale nie mówimy o żadnej formie łączności radiowej. Zgłębianie fenomenu zwanego stanem splątanym skutkuje tym, że przesłanie danych nastąpiło bez pośrednictwa fal radiowych, przewodów czy innych klasycznych form komunikacji. Tak, to jest „teleportacja”. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym magazynie naukowym „Nature”.

Stan splątany jest zjawiskiem możliwym wyłącznie w fizyce kwantowej. Z poziomu fizyki klasycznej jest niemożliwy do osiągnięcia. Szczegółowe wyjaśnienie tego zjawiska leży dalece poza moimi kompetencjami. W wielkim uproszczeniu jednakże mogę opisać to jako stan, w którym wszelkie zmiany dotykające jednej cząstki są natychmiast „realizowane” także na cząstce drugiej (powiązanej). Skutkuje to, jak w przypadku odkrycia naukowców z Wielkiej Brytanii i Danii, natychmiastowym przekazaniem danych, bez nawet najmniejszych opóźnień, chociaż sam już termin opóźnień nie do końca tu pasuje. Dlaczego? Ponieważ zjawisko splątania nie wymaga pojęcia „absolutnego czasu”, który byłby potrzebny przy natychmiastowym oddziaływaniu. Splątanie zachodzi także między cząstkami oddalonymi w czasie. Tak, fizyka kwantowa jest dziwaczna.

Wykorzystanie fenomenu splątania umożliwiło naukowcom natychmiastowe przesyłanie informacji z jednego układu do drugiego, podczas gdy nie było fizycznego połączenia między układami. Ci sami naukowcy twierdzą, że ten przełom otwiera możliwości zarówno dla komputerów kwantowych, jak i internetu kwantowego. Więcej na ten temat można przeczytać w sciencealert oraz w Nature.

https://itreseller.pl/itrnewgoogle-twierdzi-ze-osiagnelo-przewage-w-dziedzinie-komputerow-kwantowych-nowa-jednostka-internetowego-giganta-ma-53-kubity/