Broadcom jest już wart bilion dolarów. Co dalej?

Broadcom przewiduje ogromny wzrost popytu na układy scalone, które napędzają AI – a rynek, jak na razie, kupuje wszystkie. Wycena firmy osiągnęła 1 bilion dolarów w piątek, a jej akcje wzrosły o 21% po tym, jak CEO Hock Tan powiedział, że AI może przynieść 60–90 miliardów dolarów przychodu w 2027 r., czyli ponad czterokrotnie więcej niż obecny rozmiar rynku.

Jak podał Reuters, Broadcom prognozował również przychody w I kwartale powyżej szacunków. Dążenie Big Tech do dywersyfikacji poza drogie i ograniczone podażą procesory AI firmy Nvidia zaowocowało nieoczekiwanym zyskiem dla Broadcom, który produkuje niestandardowe układy scalone dla dużych firm chmurowych.

Inwestorzy faworyzują również producentów chipów, którzy już korzystają z ogromnych centrów danych budowanych przez takie firmy jak Microsoft i Meta, pośród obaw o zyski z inwestycji w AI dla szerszej branży technologicznej.

Tan, dyrektor generalny Broadcom, powiedział w czwartek, że firma pozyskała dwóch głównych klientów z branży hyperscaler, po tym jak w roku fiskalnym 2024 osiągnęła przychody rzędu 12,2 mld USD z tytułu AI. Stanowiło to znaczną część jego szacowanego całkowitego rynku usługowego wynoszącego od 15 do 20 mld USD.

Tymczasem inwestorzy wykupili akcje, których wielokrotność jest niższa niż u konkurentów. Broadcom ma 12-miesięczny wskaźnik ceny do zysku na poziomie 29,8, w porównaniu z 31,03 dla Nvidii, przodującej firmy produkującej układy scalone, której wartość rynkowa osiągnęła 1 bilion dolarów, zgodnie z danymi zebranymi przez LSEG. W miarę jak AI przechodzi od modeli szkoleniowych do wnioskowania, coraz więcej firm produkujących układy scalone zyska przewagę nad Nvidią.

Akcje Nvidii i konkurencyjnego producenta układów scalonych AI, AMD, spadły o około 3%, podczas gdy mniejszy konkurent Broadcom, Marvell, wzrósł o blisko 9%. Producent układów scalonych TSMC wzrósł o 4%. Akcje Broadcom wzrosły o ponad 60% w tym roku, podczas gdy akcje Nvidii wzrosły ponad dwukrotnie od ostatniego zamknięcia. Zyski przyćmiewają te w dużych firmach chmurowych, Microsoft wzrósł o około 11% w tym roku, a Alphabet – uważany przez analityków za największego klienta Broadcomu w zakresie niestandardowych chipów – o 40%.