AMD o krok od 30-krotnego zwiększenia efektywności energetycznej swojego sprzętu
Na blogu firmy AMD opublikowano informacje dotyczące postępów w realizacji celu „30×25”. Jest to plan zakładający 30-krotnie zwiększenie efektywności energetycznej sprzętu AMD napędzającego superkomputery i sztuczną inteligencję do 2025 roku.
Firma potwierdziła we wpisie, że jest obecnie na poziomie 28,3-krotnej poprawy w tej dziedzinie w porównaniu do stanu na 2020 rok. Na blogu podkreślono holistyczne podejście AMD do projektowania efektywnych energetycznie układów scalonych oraz tworzenia odpowiedniej równowagi pomiędzy wszystkimi warstwami, jakie składają się na projektowanie procesorów i akceleratorów.
Dlaczego to podejście jest tak istotne dla wszystkich w branży technologicznej – wdrażanie AI trwa w najlepsze, a wydajność i efektywność jest na tym polu niezwykle istotna. Pamięć odgrywa również kluczową rolę i dlatego AMD zależy na tym, aby z każdą kolejną generacją akceleratorów AMD Instinct oferować sprzęt z wiodącą technologią pamięci.
Firma zapewnia, że otwarte oprogramowanie i ekosystem umożliwiają tworzenie wspólnych innowacji podnosząc wydajność i efektywność w regularnych odstępach czasu.
„Otwarty stos oprogramowania AMD ROCm™ zapewnia również duże skoki w wydajności AI, co pozwala nam kontynuować optymalizację wydajności i efektywności energetycznej naszych akceleratorów długo po ich dostarczeniu do klientów. Od czasu wprowadzenia na rynek akceleratorów AMD Instinct MI300X podwoiliśmy wydajność wnioskowania i szkolenia w szerokiej gamie najpopularniejszych modeli AI dzięki ulepszeniom ROCm.
Nasze zaangażowanie w otwarty ekosystem [utrzymywane] z partnerami, takimi jak PyTorch i Hugging Face, oznacza, że programiści mają dostęp do codziennych aktualizacji najnowszych bibliotek ROCm, co pomaga zapewnić, że ich aplikacje są zawsze tak zoptymalizowane, jak to możliwe. (…) Wysokowydajne procesory AMD EPYC i akceleratory AMD Instinct napędzają AI na dużą skalę, odkrywając niesamowite spostrzeżenia za pomocą najszybszych superkomputerów na świecie i umożliwiając centrom danych robienie więcej na mniejszej powierzchni. Nie zwalniamy tempa – nadal przesuwamy granice wydajności i efektywności energetycznej dla AI i obliczeń o wysokiej wydajności poprzez holistyczne projektowanie układów scalonych. Co więcej, nasze otwarte podejście do oprogramowania pozwala nam wykorzystać zbiorową innowację w całym otwartym ekosystemie, aby napędzać ulepszenia wydajności i efektywności w stałym i częstym rytmie”.
Dzięki realizowanym postępom opisanym na blogu w zakresie tworzenia sprzętu i oprogramowania w obecnej formule firma AMD spodziewa się osiągnięcia w 2025 roku więcej niż założono w celu „30×25”, a ścieżka rozwoju powinna zaowocować dalszą znaczną poprawą efektywności w ciągu następnych kilku lat.