Formalne oferty na wykup Altery od Intela mają zostać złożone do końca stycznia 

Po sfinalizowaniu przyznania 7,86 mld USD na mocy ustawy U.S. CHIPS Act, Intel może być blisko kolejnego zwrotu w działalności. Według Bloomberg News, Team Blue awansował kilka firm wykupujących do następnego etapu składania ofert na Alterę, swoją jednostkę FPGA.

Firma miała wyznaczyć również termin składania formalnych ofert przez potencjalnych nabywców do końca stycznia, jak podały źródła cytowane w raporcie. Bloomberg zauważa, że ​​wśród kandydatów są firmy private equity, takie jak Francisco Partners i Silver Lake Management, podczas gdy Apollo Global Management i Bain Capital również biorą udział w wyścigu o Alterę. Co ciekawe, według Bloomberga, Lattice Semiconductor, jeden z konkurentów Altery w dziedzinie FPGA (Field Programmable Gate Array), również ma wziąć udział w drugiej rundzie. Na razie pozostaje jedyną firmą technologiczną, która wykazała zainteresowanie transakcją.

Zdobycie kontroli nad Alterą może być trudnym zadaniem dla Lattice. Według Bloomberga, przy wartości rynkowej wynoszącej 8 miliardów dolarów, Lattice może potrzebować dodatkowego wsparcia finansowego. Po złożeniu wniosku o wstępne oferty przed Świętem Dziękczynienia w listopadzie, Intel podobno otrzymał różne propozycje struktury transakcji, od nabycia 20% do 30% udziałów w Altera po ubieganie się o pełne prawo własności, według źródeł cytowanych przez Bloomberga.

Co więcej, medium wskazuje, że niektórzy oferenci przedstawili w swoich propozycjach wiele opcji, a wyceny jednostki wahały się od 9 miliardów dolarów do ponad 12 miliardów dolarów. Skala ofert jest jednak znacznie niższa niż 17 miliardów dolarów, które Intel zapłacił za przejęcie Altery w 2015 roku.

Tymczasowy współdyrektor generalny Intela David Zinsner zasugerował, że firma może być skłonna do pozyskania kolejnego partnera, podobnie jak zrobiła to w przypadku działalności IMS, dodaje raport Bloomberga.

Według komunikatu prasowego Intela, IMS jest liderem branży w zakresie narzędzi do pisania w masce wielowiązkowej, niezbędnych do opracowania zaawansowanej litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV). W czerwcu 2023 r. Intel sprzedał 20% udziałów w swojej firmie IMS Nanofabrication firmie Bain Capital, a transakcja wyceniła jednostkę na około 4,3 mld USD. Trzy miesiące później dodatkowe 10% udziałów w IMS zostało sprzedane tajwańskiemu gigantowi odlewniczemu TSMC.