TSMC rozpoczyna produkcję 4 nm chipów w Arizonie
W listopadzie Departament Handlu sfinalizował przydzielenie dotacji o wartości 6,6 miliarda dolarów amerykańskiej jednostce TSMC na produkcję półprzewodników w Phoenix w Arizonie. Teraz ta inwestycja ma zacząć przynosić owoce.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. rozpoczęła produkcję zaawansowanych 4-nanometrowych chipów dla klientów z USA w Arizonie, jak donosi Reuters po rozmowie z sekretarz handlu, Giną Raimondo.
„Po raz pierwszy w historii naszego kraju produkujemy najnowocześniejsze 4-nanometrowe chipy na amerykańskiej ziemi, [robią to] amerykańscy pracownicy – na równi pod względem wydajności i jakości z Tajwanem – powiedziała Raimondo Reutersowi w wywiadzie, podkreślając, że rozpoczęto to w ostatnich tygodniach. – To wielka sprawa – nigdy wcześniej tego nie robiono, nigdy w naszej historii”.
W kwietniu TSMC zgodziło się rozszerzyć planowaną inwestycję o 25 miliardów dolarów, czyli do do 65 miliardów dolarów i uruchomić trzecią fabrykę w Arizonie do 2030 roku. Kongres utworzył program dotacji na produkcję i badania półprzewodników o wartości 52,7 miliarda dolarów w 2022 roku – w efekcie udało się przekonać wszystkie pięć wiodących firm półprzewodnikowych do zlokalizowania fabryk w Stanach Zjednoczonych.
Dotacja przyznana TSMC obejmuje również do 5 miliardów dolarów w postaci tanich pożyczek rządowych. Raimondo chce, aby Stany Zjednoczone do 2030 r. produkowały 20% najnowocześniejszych chipów logicznych na świecie – w porównaniu z 0% przed rozpoczęciem produkcji w Arizonie przez TSMC.
W ramach programu w zeszłym miesiącu zostały też przyznane środki warte 407 mln USD na sfinansowanie planowanego przez Amkor Technology zakładu pakowania zaawansowanych półprzewodników o wartości 2 mld USD w Arizonie, który ma być największym tego typu zakładem w USA. Po pełnym uruchomieniu zakład Amkor w Arizonie będzie pakował i testował miliony chipów dla pojazdów autonomicznych, 5G/6G i centrów danych.