Światowi producenci układów scalonych ograniczają inwestycje drugi rok z rzędu

Według raportu Nikkei referowanego przez TrendForce globalne wiodące firmy półprzewodnikowe ograniczyły swoje inwestycje z powodu słabego popytu i nadwyżki mocy produkcyjnych jeśli chodzi o półprzewodniki do pojazdów elektrycznych (EV) i smartfonów, pomimo dużego popytu na półprzewodniki związane ze sztuczną inteligencją. 

Co ciekawe, jest to już  drugi rok z rzędu spadku globalnych inwestycji w półprzewodniki  gigantów układów scalonych. Raport Nikkei wziął pod uwagę plany inwestycyjne 10 wiodących firm półprzewodnikowych w Stanach Zjednoczonych, Europie, Korei Południowej, Tajwanie, Japonii i Chinach. Raport stwierdza, że ​​plany inwestycyjne każdej firmy na rok fiskalny 2024 ukazują łączny spadek o 2% rok do roku do 123,3 mld USD, co oznacza obniżenie o 9,5 mld USD w stosunku do pierwotnej prognozy (6% roczny wzrost do 132,8 mld USD), co oznacza drugi rok z rzędu spadku inwestycji.

Jak podkreśla Nikkei, producenci chipów ograniczyli swoje inwestycje w roku fiskalnym 2023 z powodu spadku popytu na smartfony i inne urządzenia po wzroście spowodowanym pandemią. Spowolnienie chińskiej gospodarki wpłynęło również na rynek półprzewodników przemysłowych. Pomimo wcześniejszych planów zwiększenia inwestycji w roku fiskalnym 2024 w oczekiwaniu na ożywienie, popyt poza zastosowaniami AI pozostaje ograniczony.

Z drugiej strony, powołując się na Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników (SEMI), raport zauważa, że ​​obecnie wykorzystuje się około 70% globalnych mocy produkcyjnych chipów, spadając poniżej progu 80% uznawanego za zdrowy. Raport podkreśla, że ​​Intel zmniejszył swoje inwestycje do 25 miliardów USD, co jest kwotą o ponad 20% niższą od pierwotnie prognozowanej kwoty ponad 30 miliardów USD. Podobnie inwestycje Samsung Electronics związane z półprzewodnikami w 2024 r. spadły o 1% do około 35 miliardów USD, co stanowi redukcję o 2 miliardy USD w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami. To pierwsza redukcja inwestycji Samsunga od pięciu lat, spowodowana głównie słabym popytem na komputery osobiste i smartfony.

Producenci układów scalonych ograniczają inwestycje w półprzewodniki samochodowe z powodu spowolnienia popytu na pojazdy elektryczne w Europie i USA. Na przykład Infineon Technologies, wiodący na świecie producent półprzewodników mocy, zmniejszył swoje inwestycje do 2,9 mld USD w roku fiskalnym kończącym się we wrześniu, co stanowi spadek o 8% rok do roku w stosunku do pierwotnej prognozy wynoszącej 3,5 mld USD, jak podkreśla Nikkei.

Tymczasem Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), największy chiński producent układów scalonych, był na dobrej drodze do utrzymania rekordowych poziomów nakładów inwestycyjnych od 2023 r. do 2024 r., jak wspomina Nikkei. Z kolei firmy skupiające się na półprzewodnikach związanych ze sztuczną inteligencją nadal inwestują duże kwoty. TSMC, wiodąca odlewnia, przeznacza ponad 30 mld USD na zwiększenie swoich zdolności produkcyjnych w zakresie półprzewodników związanych ze sztuczną inteligencją. Podobnie, SK Hynix planuje zainwestować około 70,2 mld USD w swój biznes półprzewodników do 2028 r., aby rozszerzyć produkcję pamięci AI, jak wskazuje raport Nikkei. Pęd napędzany przez AI prawdopodobnie utrzyma się w 2025 r.