STMicroelectronics i GlobalFoundries wolą Chiny od Francji?

W maju 2023 r. GlobalFoundries ogłosiło, że Komisja Europejska zatwierdziła dotacje na mocy ustawy o europejskich układach scalonych mających na celu wsparcie budowy zakładu produkcji płytek skoncentrowanego na półprzewodnikach samochodowych i przemysłowych o wartości 5,7 mld EUR.

Pomimo tych zobowiązań, azjatyckie media referowane przez TrendForce wskazują, że ​​w ciągu 18 miesięcy od pierwotnego ogłoszenia nastąpił niewielki postęp. Projekt został wstrzymany, co rzuca cień na jego terminową wykonalność. Z drugiej strony, jak informują wspomniane źródła, pod koniec 2023 r. i w 2024 r. STMicroelectronics i GlobalFoundries zwiększyły swoje inwestycje w Chinach.

W październiku 2024 r. GlobalFoundries zorganizowało swój coroczny szczyt technologiczny w Szanghaju, podkreślając strategiczny zwrot w stronę rynku chińskiego. Podczas wydarzenia podkreślono znaczenie Chin i przedstawiono plany rozszerzenia działalności w regionie, o czym wspomniano w raporcie chińskiego serwisu medialnego China Business Network. Tymczasem,

W tym samym czasie STMicroelectronics także pogłębiło swoją działalność w Chinach. W czerwcu 2023 r. dyrektor generalny firmy, Jean-Marc Chery, ogłosił partnerstwo z chińską firmą Sanan Optoelectronics w celu rozbudowy 8-calowego zakładu produkcji płytek SiC w Chinach. W listopadzie 2024 r. firma STMicroelectronics rozszerzyła współpracę z Hua Hong, drugą co do wielkości odlewnią w Chinach, w celu produkcji 40-nm układów mikrokontrolerów w Shenzhen do końca 2025 r., zgodnie z raportem opublikowanym przez agencję Reuters.