Red Hat: Niemal wszystkie firmy w regionie EMEA chcą inwestować w chmurę

Jak wynika z badania Red Hat, 99% firm w regionie EMEA zamierza inwestować w rozwiązania chmurowe. W rozumieniu 78% umożliwi to wdrożenie narzędzi wykorzystujących AI. Najczęściej występującą przeszkodą na drodze do osiągnięcia tego celu są niedostateczne kompetencje i brak współpracy wewnątrz podmiotów. Trochę więcej niż połowa ankietowanych firm ma do czynienia z tymi utrudnieniami często lub stale.

Jak można wyczytać w omówieniu, menedżerowie zapytani o główne przeszkody utrudniające rozwój inicjatyw wykorzystujących gen AI wskazują na obawę o bezpieczeństwo danych (43%) oraz duże zużycie energii, które znosi wysiłki firm na rzecz ESG (39%). Blisko dla co trzeciej firmy zaporą jest niewystarczająca infrastruktura technologiczna, a dla 31% brak przejrzystości modeli AI.

„Chmura jest uznawana obecnie za główny czynnik umożliwiający rozwój cyfrowej transformacji w biznesie, ponieważ dzięki swojej elastyczności pozwala bezpiecznie eksperymentować z nowymi technologiami i wdrażać innowacje. Wśród czynników, jakie w 2025 roku będą napędzać rozwój chmury, firmy wskazały potrzebę centralizacji zarządzania nią (80%), konieczność dostosowania się do wymogów regulacyjnych (78%) oraz chęć wdrożenia narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji (78%)” – napisano w notatce.

5 na 10 pytanych firm liczy się ze strategiami ESG, dbając o balans inwestycyjny. Z kolei 26% pytanych przedsiębiorstw obstaje głównie przy inwestowaniu w innowacje. W obu tych grupach 52% respondentów chce wejść w 2025 rok z budżetem na technologie chmurowe zwiększonym o 21-50%, jak uwydatniono w podsumowaniu badania.

„Pomimo deklaracji o wysokim poziomie inwestycji w chmurę i sztuczną inteligencję droga do wprowadzania nowych rozwiązań IT w biznesie nie jest usłana różami. Siedem na dziesięć przedsiębiorstw (71%) w raporcie Red Hat jako główną barierę wskazało niedobór specjalistów z kompetencjami potrzebnymi do pracy z AI. Firmom brakuje także pracowników wyposażonych w umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa (66%) oraz przetwarzania w chmurze (61%)” .

I dalej:

„Ponad połowa badanych (52%) podmiotów zmaga się z problemem silosów regularnie, a dla 47% z nich przekłada się to na wzrost kosztów prowadzenia biznesu. Ponadto dwie na pięć firm (41%) przyznają, że brak spójności między różnymi zespołami nie tylko obniża wydajność pracy, ale również ogranicza widoczność zasobów w chmurzę i kontrolę nad nimi, co dodatkowo komplikuje wdrażanie chmury i sztucznej inteligencji”.