W siedzibie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego UKSW utworzono Klaster Technologii Autonomicznych

Grupa Atende informuje, że w dniu 30 stycznia 2025 roku, w siedzibie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, został utworzony Klaster Technologii Autonomicznych. Jednym z głównych pomysłodawców tego przedsięwzięcia jest generał broni Waldemar Skrzypczak, były Dowódca Wojsk Lądowych.
Celem Klastra jest umożliwienie współpracy polskim firmom i jednostkom naukowym zajmującym się rozwojem zaawansowanych technologii, które mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju pojazdów autonomicznych dla różnych zastosowań, w tym dla zastosowań dual-use.
Polska dysponuje olbrzymim, rozproszonym potencjałem naukowym, technologicznym oraz produkcyjnym skupionym na polskich uczelniach, w instytutach naukowych oraz w przedsiębiorstwach prywatnych. Obecnie na polskim rynku rozwijane są zaawansowane technologie materiałowe, mikroelektroniczne, elektroniczne oraz oprogramowanie, których użycie może pozwolić na szybkie opracowanie pojazdów autonomicznych nowej generacji, zarówno latających, jeżdżących, pływających jak i autonomicznych satelitów oraz przyrządów kosmicznych.
Rozwój pojazdów autonomicznych w oparciu o technologie krajowe i uzyskanie suwerenności technologicznej mają szczególne znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Kluczem do sukcesu jest współdziałanie sektora technologicznego w ramach jednolitej strategii oraz jednolita reprezentacja środowiska. Jest to główny cel powołania klastra.
Członkostwo w klastrze to liczne korzyści, w tym m.in. to, że:
- członkowie klastra mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, know-how oraz innowacjami, co sprzyja przyspieszeniu rozwoju technologicznego,
- łączenie zasobów i kompetencji różnych podmiotów prowadzi do stworzenia bardziej zaawansowanych i kompleksowych rozwiązań,
- współpraca w ramach klastra ułatwia uzyskanie wsparcia finansowego oraz grantów na badania i rozwój,
- dzięki synergii oraz wspólnym działaniom członkowie klastra stają się bardziej konkurencyjni na rynku krajowym i międzynarodowym.
Klaster działa na rzecz promowania i reprezentowania interesów swoich członków na arenie krajowej i międzynarodowej, co może prowadzić do nowych partnerstw i kontraktów. W gronie założycieli Klastra Technologii Autonomicznych znalazły się m.in. dwie spółki z Grupy Atende: Atende Industries sp. z o.o. oraz Phoenix Systems sp. z o.o. Oprócz nich członkami-założycielami są:
- APATOR S.A.
- BORIMEX ZK sp. z o.o.
- CENTRUM ROZWOJOWO-WDROŻENIOWE TELESYSTEM-MESKO sp. z o.o.
- ELPROMA ELEKTRONIKA sp. z o.o.
- GENICORE sp. z o.o.
- POLITECHNIKA POZNAŃSKA (INSTYTUT ROBOTYKI i INTELIGENCJI MASZYNOWEJ)
- REA SPACE sp. z o.o.
- SKB DRIVE TECH S.A.
- UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO
- VERA HOLDING sp. z o.o.
- VIGO PHOTONICS S.A.
oraz KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA ELEKTRONIKI i TELEKOMUNIKACJI (KIGEiT), która jest jednocześnie Koordynatorem Klastra. Wszystkie z wymienionych podmiotów posiadają istotne osiągnięcia w rozwoju technologii i są obecne od wielu lat na polskim rynku.