CES 2020: Panasonic uderza w segment VR. Japońska firma prezentuje pierwsze na świecie okulary VR UHD HDR. Poza dużymi możliwościami mają też oferować przyjemne użytkowanie dzięki niewielkiej masie.

Jak podaje producent, głównym celem było zapewnienie wygody użytkowania, którą można porównać do noszenia normalnych okularów. Z całą pewnością nowe gogle Panasonica są znacznie smuklejsze od tradycyjnych zestawów VR. Japońska firma przedstawiła szczegółowe informacje na temat technologii zastosowanych w tych okularach VR.

Do nowych okularów VR Panasonic opracował wysokiej jakości urządzenie wyświetlające we współpracy z Kopin Corporation, która jest producentem urządzeń wyświetlających do okularów VR. Ponadto, do tego nowego urządzenia zostały włączone technologie audio i video Panasonic, w tym technologie przetwarzania sygnałów rozwijane przy pracach nad sprzętem takim jak telewizory i odtwarzacze Blu-ray, technologie audio  rodem z produktów należącej do Panasonica marki Technics oraz technologie optyczne stosowane w aparatach cyfrowych LUMIX. Technologie te pozwoliły Panasonic na uzyskanie kompaktowych i lekkich okularów VR oferujących wysokiej jakości obraz i wysokiej jakości dźwięk. Całość ma być dawać jeszcze bardziej immersyjne wrażenia z użytkowania, a przy tym ma na tyle małą masę, że nie męczy użytkownika.

Nowe gogle Panasonica oferują również ulepszenia techniczne w stosunku do innych rozwiązań na rynku. Panele micro OLED, opracowane wspólnie przez Panasonic i Kopin, charakteryzują się wyjątkowo wysoką rozdzielczością. Są też pierwszymi okularami VR (bo też stylistycznie bliżej im do okularów niż typowym zestawom VR, chociaż nadal nie wiemy czym bardziej inspirowali się twórcy: goglami do spawania czy style steampunk) obsługującymi HDR.

Produkt nie jest zresztą idealny i nie wydaje się, by miał trafić do użytku komercyjnego. Panele micro OLED są mniejsze niż mogły zmieścić się w urządzeniu, co skutkuje bardziej kwadratowym obrazem i mniejszym kątem widzenia niż w tradycyjnych zestawach VR. Nadal jest to też urządzenie wykorzystujące transmisję przewodową, a to oznacza zwisające przy głowie użytkownika kable. Niemniej jednak pomysł Panasonica wydaje się interesujący i z całą pewnością będziemy przyglądali się jego rozwojowi.

https://itreseller.pl/itrnewpanasonic-prezentuje-pierwszy-na-swiecie-telewizor-oled-z-funkcjami-dolby-vision-iq-i-filmmaker-mode-obslugujacy-rowniez-standardy-dolby-vision-hdr10-oraz-hlg-photo/