Jaka firma zdominowała listę zgłaszanych w USA patentów w 2019 roku? Dodamy tylko, że robi to już 27 rok z rzędu. Kto to taki?

IBM znajduje się na szczycie listy patentowej USA 27 rok z rzędu dzięki innowacjom w zakresie sztucznej inteligencji, Blockchain, przetwarzania w chmurze, obliczeń kwantowych i bezpieczeństwa. „Big Blue” mimo wielu lat na karku jest wciąż jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. 

 

Ile patentów otrzymał IBM w 2019 roku? Trudno w to uwierzyć, ale to aż … 9262 patenty. To największa liczba kiedykolwiek przyznanych amerykańskiej firmie w ciągu jednego roku. Oznacza to także 27 rok z rzędu wiodącej roli IBM w tym swoistym wyścigu innowacyjności. Większość udzielonych firmie patentów znajduje się w kluczowych obszarach technologii, takich jak sztuczna inteligencja, blockchain, przetwarzanie w chmurze, obliczenia kwantowe i bezpieczeństwo. Ta kolosalna liczba patentów, zgromadzona w różnych dziedzinach, wskazuje wyraźnie, że IBM jest aktualnie jedną z najważniejszych firm badawczych na świecie.

 

Firma otrzymała ponad 1800 patentów na sztuczną inteligencję, w tym metodę uczenia systemów sztucznej inteligencji, jak rozumienia i implikowania związanego z określonym tekstem lub frazami mowy poprzez analizę innych powiązanych treści. IBM prowadził również w liczbie udzielonych patentów na blockchain, w tym kilku patentów służących poprawie bezpieczeństwa sieci blockchain. Jedna opatentowana technologia ma pomóc oprzeć się tzw. atakom powracającym, w których atakujący kopiuje i wykorzystuje informacje podpisu z jednej transakcji w łańcuchu bloków, aby później wykonać inne transakcje w łańcuchu bloków, które nie są autoryzowane.

 

Niektóre patenty IBM są dość futurystyczne. Przykładem może być smartwatch, który może być „rozpakowany” i służyć jako tablet.

 

Wynalazcy IBM otrzymali ponad 2500 patentów w zakresie technologii chmurowej, w tym np. patent na metodę wspólnego zarządzania chmurą i platformami obliczeniowymi niepochodzącymi z chmury.

 

Program obliczeń kwantowych IBM także błyskawicznie się rozwijał w minionym roku.  Wynalazki IBM w tym zakresie to m.in. metoda skalowania komputera kwantowego w celu obsługi dodatkowych kubitów, co  umożliwia przełomowe podejście do symulacji cząsteczek. IBM jest zresztą jednym z liderów komputeryzacji kwantowej, i chociaż, póki co, jest to nisza skierowana do obliczeń na potrzeby medycyny, fizyki czy chemii, to istnieje niemała szansa, że w obecnej, nowej dekadzie, komputery kwantowe wyjdą z laboratoriów do innych dziedzin życia. Trudno mieć wątpliwości, co do tego, że wiele z nich może nosić logo IBM właśnie.

 

Wśród patentów związanych z tematyką bezpieczeństwa, otrzymanych w 2019 r., badacze IBM otrzymali patenty m.in. za pionierskie prace w dziedzinie szyfrowania homomorficznego, techniki, która pozwala użytkownikom operować na zaszyfrowanych danych, bez konieczności ich wcześniejszego odszyfrowywania. IBM uzyskał patent, w którym opracowano oparte na sygnaturach podejście do homomorficznych funkcji kodowania wiadomości – co pomaga zapewnić autentyczność danych.

 

„Tempo innowacji stale przyspiesza i osiąga niespotykane dotąd poziomy, szczególnie w laboratoriach IBM. Postępy technologiczne – zarówno AI, jak i przetwarzanie w chmurze czy kwantowe – przyczynią się do rozwiązania największych wyzwań stojących przed biznesem i społeczeństwem” – powiedział dr John E. Kelly III, wiceprezes wykonawczy, IBM. „Firmy na całym świecie i praktycznie we wszystkich branżach polegają na technologii IBM w aplikacjach o kluczowym znaczeniu i ciągłych innowacjach. Jesteśmy bardzo dumni z utalentowanych osób w IBM, które zmieniają świat poprzez swoje wynalazki”.

 

Takie były początki patentów IBM w USA.

 

Od 1920 r. IBM otrzymał ponad 140 000 patentów w USA. Swój pierwszy patent (numer # 998,631) firma uzyskała 25 Lipca 1911 roku i dotyczył urządzenia tworzącego perforację na kartach perforowanych – nośnika danych sprzed ponad 100 lat. W roku 2019 do uzyskania kolosalnej liczby 9262 patentów przyczyniło się ponad 8500 wynalazców zatrudnionych przez IBM, pracujących w 45 różnych stanach USA i 54 krajach.

 

https://itreseller.pl/itrnewibm-oglasza-przelom-w-dziedzinie-magazynowania-energii-nowa-konstrukcja-akumulatorow-wolna-od-metali-ciezkich-moze-zmniejszyc-problemy-srodowiskowe/