W sieci pojawił się Intel Core i5-L16G7 – pierwszy procesor z serii Lakefield. Oszczędny energetycznie pięciordzeniowiec będzie podstawą nowoczesnych tabletów?

To mogą być jedne z najciekawszych konstrukcyjne procesorów na przestrzeni ostatnich lat. Intel projektuje serię Lakefield podobnie, jak układy… smartfonowe, łącząc różne rodzaje rdzeni. Do tego układ ma być SoC powstającym warstwowo. 

Nowy układ pojawił się w bazie programu UserBenchmark. Dlaczego twierdzę, że docelowo układ ten trafi do tabletów? Czynniki są dwa. Pierwszym jest nadchodząca premiera Windows 10X, a więc systemu dostosowanego do urządzeń zbudowanych z myślą o ekranach dotykowych, w tym składanych i, co najważniejsze, ze powłoką systemu. To sprawi, że może nas czekać renesans tabletów. Drugim czynnikiem jest natomiast charakterystyka samego SoC.

Intel Core i5-L16G7 to pięciordzeniowy procesor zbudowany pod kątem efektywności energentycznej. Intel zastosował tutaj technologię nazwaną Foveros, w ramach której łączony jest mocny rdzeń Sunny Cove (taki sam jak w układach Ice Lake) i cztery, pobierające bardzo niewiele prądu, rdzenie Tremont.

Jak wskazują dane z UserBenchmark, Core i5-L16G7 pracuje z częstotliwością 1,4 GHz, maksymalnie przyspieszając do 1,75 GHz. Można założyć, że wyższa częstotliwość ma dotyczyć rdzenia Sunny Cove, chociaż z danych z benchmarku nie da się tego wyczytać. Wiemy natomiast, że do testu użyto urzadzenia (tabletu? laptopa?) NP_767XCL wyprodoukowanego przez Samsunga. Wydajność, jaką ukazał rezultat w UserBenchmark nie powala – wyraźnie ustępuje układom Core 10 generacji, ale też kilku wcześniejszych. Lakefield jednakże jest skierowany do zupełnie innej klasy urządzeń i konkurować będzie raczej z Atomami oraz procesorami na architekturze ARM.

https://itreseller.pl/itrnewacer-chromebook-712-pracujacy-na-chrome-os-laptop-napedzany-cpu-intel-core-i3-generacji-10-ma-byc-odpowiedzia-na-potrzeby-sektora-edukacyjnego/