Panasonic zaprezentował nowe portfolio telewizorów OLED i 4K LCD na rok 2020, które będą wyposażone w funkcję Dolby Vision IQ, tryb Filmmaker Mode oraz technologię Intelligent Sensing.
Firma Panasonic poinformowała ponadto o trzech seriach telewizorów 4K LCD – HX940, HX900 i HX800 – które będą obsługiwać standardy Dolby Vision i HDR10+. Płynące z tego korzyści są często najlepiej widoczne w przypadku telewizorów LCD z podstawowych serii, ponieważ formaty HDR wykorzystujące dynamiczne metadane sprawiają, że w telewizorach
o mniejszej jasności można uniknąć niepotrzebnego tak zwanego „tone-mappingu” scen o jasności zbliżonej do pierwotnej jasności ekranu. Wszystkie wymienione dzisiaj telewizory OLED i 4K LCD będą również obsługiwać standard Dolby Atmos.
Zgodność z intencją filmowców zarówno w ciemnym, jak i dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Funkcja Dolby Vision IQ, tryb Filmmaker Mode oraz technologia Intelligent Sensing we wszystkich telewizorach OLED Panasonic w 2020 r.
Wszystkie telewizory OLED Panasonic, które pojawią się w 2020 r. będą wyposażone w funkcję Dolby Vision IQ, tryb Filmmaker Mode oraz technologię Intelligent Sensing. Filmmaker Mode to opracowane przez UHD Alliance rozwiązanie umożliwiające wyświetlanie filmu w jakości filmowej, zgodnie z zamysłem twórców. Tryb ten jest uruchamiany jednym przyciskiem na pilocie zdalnego sterowania. Po włączeniu trybu Filmmaker Mode telewizor stosuje odpowiednie ustawienia częstotliwości odświeżania, formatu obrazu, koloru i kontrastu oraz wyłącza redukcję szumów i wyostrzanie. Zwolennikami tego trybu są znani hollywoodzcy reżyserzy, w tym Christopher Nolan, Martin Scorsese, Patty Jenkins, Ryan Coogler, Paul Thomas Anderson i wielu innych.
Firma Panasonic rozbudowała tryb Filmmaker Mode o dodatkowe zewnętrzne czujniki, na podstawie których odbiornik inteligentnie koryguje parametry obrazu zgodnie z natężeniem światła w otoczeniu. Funkcja ta nosi nazwę „Intelligent Sensing”. Przy mocnym świetle w pomieszczeniu obraz w standardzie HDR może wydawać się zbyt ciemny, ale Filmmaker Mode z technologią Intelligent Sensing sprawia, że nawet w takich warunkach widzowie mają wrażenie, że oglądają telewizję w idealnie zaciemnionym pokoju. Mogą dzięki temu dostrzec wszystkie szczegóły, które powinni zobaczyć nawet w bardzo ciemnych scenach. Aby zagwarantować, że funkcja ta działa zgodnie z intencjami twórców, inżynierowie firmy Panasonic szeroko współpracowali z dwiema hollywoodzkimi wytwórniami w celu uzyskania możliwie jak najlepszego efektu z perspektywy widza. Tryb Filmmaker Mode z technologią Intelligent Sensing jest stosowany wyłącznie w telewizorach Panasonic i obsługuje treści w formatach HDR10+, HDR10, HLG i SDR.
Obsługa standardu Dolby Vision IQ w telewizorach OLED z roku 2020 pozwala w pełni wydobyć potencjał formatu Dolby Vision zapewniającego najwyższą wierność obrazu. Dolby Vision IQ wykorzystuje dynamiczne metadane Dolby Vision w celu inteligentnego wyświetlania wszelkich detali, korygując parametry obrazu z uwzględnieniem intensywności oświetlenia w pomieszczeniu. Dane te informują telewizor także o rodzaju odbieranej treści, co pozwala modyfikować ustawienia aby obraz był wyświetlany dokładnie tak, jak powinien. Dzięki Dolby Vision IQ widzowie mogą zobaczyć to, co twórca chciałby im pokazać, niezależnie od pomieszczenia i rodzaju odbieranej treści.
„Dolby nieustannie wprowadza innowacje wynoszące rozrywkę i doświadczenia użytkownika na nowy poziom” – przyznaje Javier Foncillas, wiceprezes Dolby Europe ds. współpracy handlowej. „Najnowszą z nich jest Dolby Vision IQ – standard, który gwarantuje najlepsze wrażenia niezależnie od oświetlenia otoczenia czy oglądanych treści. Panasonic to jedna z pierwszych firm, która oferuje tę technologię swoim klientom w telewizorach OLED HZ2000”.
Obsługując zarówno tryb Filmmaker Mode z technologią Intelligent Sensing, jak i Dolby Vision IQ, właściciele telewizorów Panasonic OLED nabytych w 2020 r. będą mieli wyjątkową możliwość oglądania treści w formatach Dolby Vision, HDR10+, HDR10, HLG i SDR zgodnie z zamysłem twórców nawet w jasno oświetlonych pomieszczeniach.
Panasonic podwaja liczbę telewizorów OLED z wbudowanymi głośnikami skierowanymi ku górze. HZ2000 i HZ1500 to modele, w których połączono najwyższą w tej klasie – „hollywoodzką” – jakość dźwięku i obrazu
Po sukcesie, jaki w minionym roku odniósł model GZ2000, firma Panasonic oferuje w nowych telewizorach HZ2000 i HZ1500 wbudowane, skierowane ku górze głośniki. Układ 360° Soundscape Pro to najwyższej jakości system nagłośnienia stosowany w telewizorach Panasonic. Głośniki typu upward-firing (skierowane ku górze) zapewniają użytkownikowi wrażenie zanurzenia w dźwięku Dolby Atmos, odtwarzanemu w jakości znanej ze sprzętu Technics. Mimo swojego niezwykle cienkiego profilu, telewizor HZ2000 emituje potężny i dynamiczny dźwięk o mocy wyjściowej 140 W wzbogacony silnym basem. Cały system dźwiękowy został dopracowany przez inżynierów należącej do Panasonic Corporation renomowanej marki sprzętu audio Technics, której autorski mechanizm JENO gwarantuje dokładnie odwzorowany i udoskonalony dźwięk.
Model HZ1500 będzie wyposażony w układ 360° Soundscape i wbudowane głośniki skierowane ku górze o akustycznej mocy wyjściowej 80 W. Zestaw wbudowanych głośników w obu modelach generuje dostarczany wraz z treścią dźwięk przestrzenny Dolby Atmos. Ustawienie tych głośników na górze telewizora oznacza, że (w przeciwieństwie do soundbarów) dźwięk nie musi pokonywać długiej drogi, aby odbić się od sufitu, dzięki czemu ma dużo energii, by stworzyć wielowymiarową scenę dźwiękową.
Panasonic kontynuuje obsługę wszystkich popularnych formatów HDR również w modelach podstawowych. Wszystkie telewizory OLED i 4K LCD dodatkowo obsługują formaty Dolby Vision, HDR10+ i statyczne formaty HDR, a także standard Dolby Atmos
W roku 2019 firma Panasonic była pierwszym producentem telewizorów, który wprowadził obsługę formatów Dolby Vision i HDR10+ nawet w modelach podstawowych, dostarczając korzyści płynące z wykorzystania zaawansowanych formatów HDR wszędzie tam, gdzie są niezbędne. W 2020 r. wsparcie modeli bazowych trwa nadal – wszystkie telewizory OLED i 4K LCD, o których dzisiaj mówiono, będą obsługiwać formaty Dolby Vision i HDR10+. Co więcej, wszystkie wspomniane telewizory OLED i 4K LCD obsługują standard Dolby Atmos. Standard ten zmienia zwykłe chwile w niezapomniane doświadczenia dzięki poruszającemu dźwiękowi, który wypełnia pomieszczenie i otacza widza. Realistyczne dialogi, odgłosy otoczenia i muzyka sprawiają, że widz czuje się, jakby był w samym centrum zdarzeń. Dzięki technologii Dolby Atmos wbudowanej w telewizory OLED i 4K LCD można jeszcze bardziej zanurzyć się w doskonałym dźwięku, nie wychodząc z domu.
Wszystkie trzy serie telewizorów OLED są wyposażone w ekrany o przekątnych 65 i 55 cali. Podczas gdy HZ2000 szczyci się ekranem Master HDR OLED Professional Edition, specjalnie dostosowanym przez inżynierów działu badań i rozwoju firmy Panasonic, wszystkie modele telewizorów OLED, w tym HZ1500 i HZ1000, posiadają najnowocześniejszy inteligentny procesor HCX PRO – najmocniejszy, jaki został kiedykolwiek stworzony przez firmę Panasonic. Wszystkie modele obsługują też formaty Dolby Vision, HDR10, HDR10+, HLG i HLG Photo, co zapewnia pełną kompatybilność ze wszystkimi popularnymi formatami HDR.
Wszystkie przedstawione dzisiaj telewizory 4K LCD obsługują ponadto każdy popularny format HDR. Nawet podstawowa seria HX800 (z ekranami o przekątnej 40, 50, 58 i 65 cali) z procesorem HCX zapewnia obsługę formatów Dolby Vision, HDR10+, HDR10 i HLG (Hybrid Log Gamma), a także HLG Photo i Dolby Atmos. Seria HX900 (z ekranami o przekątnej 43, 49, 55 i 65 cali) jest również kompatybilna z wieloma popularnymi formatami, a dodatkowo także z formatem HDR Cinema Display, który cechuje się zwiększoną jasnością. Dzięki wyższej częstotliwości odświeżania ekranu równej 100 Hz, formatowi HDR Cinema Display Pro i inteligentnemu procesorowi HCX PRO, seria HX940 (z ekranami o przekątnej 43, 49, 55, 65 i 75 cali) obsługuje ten sam szeroki zestaw formatów HDR. Inteligentny procesor HCX PRO błyskawicznie analizuje i optymalizuje barwę, kontrast i wyrazistość wszelkich treści wideo 4K, zapewniając widzom oglądanie możliwie najlepszego dostępnego obrazu telewizyjnego niezależnie od źródła.
Modele z serii HX940 dysponują też funkcją Local Dimming Intelligent Pro, która jednocześnie odwzorowuje tysiące wirtualnych obszarów ciemnych i umożliwia zachowanie smukłej budowy odbiornika. Funkcja Local Dimming Intelligent Pro dynamicznie dostosowuje podświetlenie i migawkę telewizora LCD w celu uzyskania intensywniejszej czerni bez wpływu na wierność odzwierciedlenia obrazu.
Z Hollywood wprost do Twojego domu, współpraca Stefana Sonnenfelda z firmą Panasonic gwarantująca widzom zgodność z intencjami filmowców
Wszystkie telewizory OLED zapowiedziane na 2020 rok stanowią wyjątkowe połączenie technologicznej dokładności firmy Panasonic z umiejętnościami Stefana Sonnenfelda w zakresie dostrajania barw. To jeden z kilku najwybitniejszych artystów, którzy do perfekcji opanowali sztukę stosowania odpowiednich barw do opowiadania historii i przekazywania emocji. Jest zaufanym współpracownikiem jednego z najlepszych twórców filmowych na świecie. Swoje umiejętności kolorystyczne wykorzystał w wielu najbardziej cenionych i popularnych filmach ostatniej dekady, takich jak: „Narodziny gwiazdy”, „Wonder Woman”, „Człowiek ze stali”, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”, „Park Jurajski” i wielu innych. Podobnie jak każdy wiodący specjalista ds. barw, w swojej codziennej pracy używa ekranów OLED firmy Panasonic jako wielkoformatowych monitorów referencyjnych.
Wykorzystywane w postprodukcji
Telewizory OLED tej marki są powszechnie wykorzystywane w wytwórniach filmowych oraz na etapie postprodukcji na całym świecie. Kierując się prośbami osób związanych z postprodukcją filmów w Hollywood i innych wytwórniach, do telewizorów OLED wprowadzanych w roku 2020 dodano nowe funkcje. Przede wszystkim będą one umożliwiać wyłączanie tone-mappingu z poziomu menu systemowego. Tone-mapping odpowiada za mapowanie treści odtwarzanych na ekranie telewizora i przywraca ich pierwotną jasność, aby zapobiec ich prześwietlaniu. Ponieważ nie istnieje żadna norma branżowa dotycząca tone-mappingu, opcja jego wyłączenia daje studiom postprodukcyjnym możliwość dokładniejszej pracy na materiale źródłowym i uzyskanie pełnej zgodności z pierwotną jasnością ekranu. Firma Panasonic umożliwia również dokładne określenie „punktu prześwietlenia” w menu systemowym. Służą do tego specjalne opcje przeznaczone dla specjalistów z branży filmowej.
Co więcej, nowe telewizory OLED cechują się najniższymi punktami kalibracji wśród wszystkich telewizorów. Wynoszą one 1,3% i 0,5%. Da to profesjonalistom i miłośnikom kina możliwość precyzyjnego ustawienia płynnego przejścia z pełnej czerni do jej nieco jaśniejszych odcieni. Nowe odbiorniki OLED obsługują również plansze testowe CalMAN PatternGen oprogramowania CalMAN® firmy Portrait Displays® wraz z funkcją AutoCal. Obsługiwane są również ustawienia kalibracyjne Imaging Science Foundation (ISF). Możliwa jest też kalibracja treści Dolby Vision.
Idealne rozwiązanie dla sportu
W roku Igrzysk Olimpijskich w Tokio firma Panasonic pracowała nad udoskonaleniem powtórek z konkurencji lekkoatletycznych i innych dyscyplin sportowych wymagających szybkiego poruszania się. W tym celu zastosowała technologię Black Frame Insertion. Podczas gdy w standardowych telewizorach OLED wyposażonych w tę technologię między poszczególnymi klatkami treści zawierających ruch umieszczana jest dodatkowa czarna klatka, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu możliwości opracowanego w Japonii procesora HCX Pro Intelligent, nowe telewizory Panasonic potrafią analizować sygnały przychodzące i dynamicznie dostosowywać czas trwania czarnej klatki w cyklu dwuklatkowym, aby wyznaczyć optymalny punkt, w którym płynność obrazu jest możliwie największa, a efekt migania — jak najbardziej ograniczony.
Przystosowane do codziennych wyzwań
Telewizory OLED i 4K LCD w 2020 roku mają w zanadrzu specjalne rozwiązania konstrukcyjne. Modele OLED z serii HZ1500 i HZ1000 posiadają obrotową podstawę, dzięki której widzowie mogą przestawiać ekran w dowolnym kierunku. Telewizory z serii HX940 i HX900 4K LCD wyposażono z kolei w popularne „podstawy regulowane”, które umożliwiają ustawienie dwóch nóżek zarówno pośrodku, jak i przy krawędzi podstawy, aby jak najlepiej dopasować sprzęt do wystroju wnętrza.
My Home Screen 5.0 poprawia funkcjonalność dzięki szybkiemu dostępowi
We wszystkich przedstawionych dzisiaj modelach telewizorów OLED i 4K LCD zastosowano najnowszą wersję uznanego systemu operacyjnego smart TV Panasonic – My Home Screen 5.0. Nowa wersja charakteryzuje się znacznie lepszą funkcjonalnością. Na przykład gdy niektóre ikony VOD są podświetlone, miniatury promowanych tytułów danego dostawcy automatycznie wyświetlają się nad nimi, aby ułatwić dostęp do treści. Działa to między innymi w przypadku serwisów Netflix i YouTube.
We wszystkich wspomnianych modelach udostępniony zostanie darmowy profesjonalny serwis streamingowy XUMO, umożliwiający przedsiębiorstwom nadawanie kanałów drogą radiową i kablową do odbiorców z całego świata (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii). Będzie to płynnie działająca funkcja, zintegrowana z przewodnikiem po audycjach. Użytkownik serwisu może po prostu wybierać interesujące go kanały za pomocą pilota — dokładnie tak samo jak tradycyjne kanały telewizyjne.
Wszystkie przedstawione w dniu dzisiejszym modele są kompatybilne z aplikacją HbbTV Operator (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii). W roku 2019 firma Panasonic jako pierwsza na świecie ogłosiła wparcie standardu HD+ oraz rozszerzone wsparcie standardu M7 poprzez aktualizację oprogramowania sprzętowego. W bieżącym roku wsparcie to będzie kontynuowane. Wszystkie zapowiedziane dziś modele współpracują również z asystentami osobistymi: Asystentem Google i Amazon Alexa, umożliwiając obsługę głosową niektórych najważniejszych funkcji telewizora.
https://itreseller.pl/itrnewise-2020-panasonic-prezentuje-nowa-linie-projektorow-laserowych-pt-rq35k-oferuje-obraz-w-rozdzielczosci-4k-i-intensywne-zywe-kolory/