VMware oraz Intel ogłosiły współpracę, aby stworzyć ogólnodostępną, inteligentną platformę do wirtualizacji sieci RAN, rozwiązanie przejdzie testy w laboratorium Deutsche Telekom.

Firmy VMware oraz Deutsche Telekom ogłosiły współpracę, której celem jest stworzenie ogólnodostępnej i inteligentnej platformy do wirtualizacji sieci RAN, zgodnej ze standardami Open Radio Access Network. Technologia ta ma podnieść efektywność zarówno istniejących sieci LTE, jak i przyszłych 5G. Rozwiązanie bazuje na architekturze Intela FlexRAN. Rozwiązanie przejdzie fazę testów w laboratorium Deutsche Telekom w Bonn.

 

Podczas, gdy większość inwestycji w modernizację sieci rozpoczyna się od wirtualizacji sieci bazowych, dostawcy usług telekomunikacyjnych zaczynają coraz mocniej skupiać się na czerpaniu korzyści płynących z kompleksowej transformacji sieci i pracują silnie nad wirtualizacją wszystkich jej części, w tym sieci RAN. Dostęp do otwartej architektury vRAN, bazującej na rozwiązaniach chmurowych, pomoże w nadchodzących latach stworzyć bardziej innowacyjne, bezawaryjne i wydajne środowisko sieciowe. A to jest warunek niezbędny element do efektywnego dostarczania aplikacji i usług za pośrednictwem sieci 5G.

 

Wraz z przejściem od tradycyjnych sieci RAN do otwartych standardów potrzebujemy rozwiązań, które umożliwią nam rozwój skalowalnych, szybkich i wysoce wydajnych architektur vRAN. Dzięki współpracy z VMware i Intelem będzie to możliwe – komentuje Alex Jinsung Choi wiceprezes ds. strategii i technologii w Deutsche Telekom. W przyszłości chcemy współpracować z całym ekosystemem dostawców otwartych rozwiązań RAN, aby przyspieszyć komercyjną dostępność tej technologii.

 

Krok w stronę dojrzałego 5G

Architektura Open RAN wykorzystuje procesory Intel i oprogramowanie FlexRAN, platformę do uruchamiania obciążeń vRAN. Wszystko to bazuje na chmurze telekomunikacyjnej VMware, zoptymalizowanej pod kątem obciążeń uruchamianych w czasie rzeczywistym i przy małych opóźnieniach. Wspólnie opracowane rozwiązanie posiada również, opracowany przez VMware, RAN Intelligent Controller, który umożliwi zarządzanie zasobami radiowymi w czasie rzeczywistymi z poziomu aplikacji.

 

To rozwiązanie zapewnia, że technologia RAN stanie się integralną częścią dzisiejszych sieci LTE i fundamentem przyszłych wdrożeń 5G. W świecie po tej sieciowej rewolucji, RAN musi jednak działać w oparciu o definiowane programowo rozwiązania, aby zaspokoić bieżące potrzeby dostawców usług telekomunikacyjnych i to, co proponujemy,  nasza otwarta i inteligentna platforma vRAN dokładnie to umożliwia – przekonuje Shekar Ayyar, wiceprezes i dyrektor w dziale Telco and Edge Cloud, VMware.

 

Zwirtualizowana architektura sieci RAN to ważny krok w stronę dojrzałej technologii 5G, która umożliwi przeniesienie innowacyjnych rozwiązań na sam brzeg sieci. Dzięki tej współpracy chcemy pokazać jak standardowa infrastruktura fizyczna może zasilić nowoczesne rozwiązania sieciowe – dodaje Cristina Rodriguez, wiceprezes i dyrektor działu Wireless Access Network w Intelu.

 

Serwery zamiast masztów

Sieć dostępu radiowego, czyli RAN składa się z urządzeń takich jak nadajniki komórkowe, wieże, maszty, które łączą użytkowników oraz urządzenia bezprzewodowe z główną siecią. Sieć 5G w dużej mierze wykorzystywać będzie mikrokomórki, czyli stacje bazowe o zasięgu do dwóch kilometrów, a najczęściej kilkuset metrów. Dzięki wirtualizacji vRAN, fizyczny sprzęt, napędzający 5G, rozsiany pod całej Polsce w kilku tysiącach lokalizacjach, będzie można zastąpić kilkudziesięcioma serwerami z odpowiednim oprogramowaniem. Efekt? Mniejsza awaryjność całej sieci, a tym samym zwiększona wydajność.

 

https://itreseller.pl/itrnewsztuczna-inteligencja-osiagnie-dojrzalosc-i-co-dalej-popularyzacja-chmury-intensywny-rozwoj-uczenia-maszynowego-czy-pierwsze-sieci-5g-oto-prognozy-technologiczne-vmware-na-lata-2020-2025/