VMware idzie za ciosem po przejęciu Carbon Black, podczas RSA 2020 firma ogłosiła szereg innowacji rozwijających ideę wbudowanego bezpieczeństwa tak w chmurze, jak i w centrum danych.

Czas postawić na głowie cały model cyberbezpieczeństwa. Czas na kompleksowe, wbudowane w infrastrukturę zabezpieczenia – mówił podczas konferencji RSA 2020 Sanjay Poonen, dyrektor operacyjny VMware. Na potwierdzenie swoich słów ogłosił szereg innowacji rozwijających portfolio usług bezpieczeństwa. Firma VMware zapowiedziała m.in. wbudowanie technologii Carbon Black do swojej chmurowej platformy VMware Cloud Foundation.

 

Podczas odbywającej się w San Francisco konferencji RSA poświęconej cyberbezpieczeństwu firma VMware ogłosiła, że jej platforma ułatwiająca zarządzanie i uruchamianie chmur zostanie zabezpieczona technologiami Carbon Black.  W skład udoskonaleń Cloud Foundation wejdą m.in. takie narzędzia jak Real-time Workload Audit/Remediation, tzw. Next-Generation Antivirus (NGAV) oraz rozwiązanie Endpoint Detection & Response (EDR).

 

– Rosnąca liczba zagrożeń i coraz większe skomplikowanie cyberataków sprawiają, że żyjemy w czasach największych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa. Wraz z rozwojem technologii chmurowych, aplikacji konsumenckich, rozwiązań mobilnych czy Internetu Rzeczy efektywna ochrona będzie coraz trudniejsza. Czas postawić na głowie cały model cyberbezpieczeństwa. Czas na kompleksowe, wbudowane w infrastrukturę zabezpieczeniaprzekonywał podczas konferencji prasowej Sanjay Poonen, dyrektor operacyjny VMware.

 

– Pod kątem polskiego rynku wygląda to na niezłe wyczucie czasu. Pod koniec stycznia, polski KNF ogłosił bowiem nową regulację dotyczącą korzystania z chmury przez sektor finansowy, a teraz firmy otrzymają rozwiązania, które wspierają realizację tych rekomendacji, w szczególności w obszarze cyberbezpieczeństwa – komentuje Stanisław Bochnak, strateg ds. biznesowych w VMware Polska.To kolejny etap konsekwentnie realizowanej wizji, w której biznes będzie mógł tworzyć i uruchamiać dowolne aplikacje w każdej chmurze i na każdym urządzeniu, jednocześnie zachowując całkowitą kontrolę nad regułami ochrony i bezpieczeństwa. Korzystając z cyfrowego fundamentu,  czyli spójnej warstwy infrastrukturalnego oprogramowania, które „przykrywa” własne centra danych i zewnętrzne chmury, stworzą „most” między własnym ośrodkiem a chmurą, po którym można dowolnie i bezpiecznie przemieszczać aplikacje.

 

Nowoczesne bezpieczeństwo dla Cloud Foundation

By, umożliwić firmom rewolucję w firmowych zabezpieczeniach VMware wykorzysta technologie Carbon Black do zabezpieczenia swojej kompleksowej platformy chmurowej VMware Cloud Foundation. Narzędzia Real-time Workload Audit/Remediation, Next-Generation Antivirus (NGAV) oraz Endpoint Detection & Response (EDR) zostaną ściśle zintegrowane z platformą wirtualizacyjną vSphere. Umożliwi to uruchomienie bezagentowego rozwiązania, które zniesie konieczność instalowania dodatkowych antywirusów czy kolejnych agentów. Infrastruktura wirtualna będzie chroniona przez wbudowane sensory i zarządzana na poziomie hipervisora.

 

Dodanie skalowalnej architektury i zapory sieciowej NSX do VMware Cloud Foundation pomoże z kolei firmom śledzić czy ich serwery aplikacji WWW mają wystarczającą moc obliczeniową, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, nawet przy szczytowym obciążeniu. Zapory ogniowe VMware analizują dane na temat aplikacji, automatycznie uczą się specyficznych reguł działania danej aplikacji i finalnie zabezpieczają środowisko IT, ograniczając m.in. liczbę fałszywych alarmów. VMware Cloud Foundation zostanie ponadto wzbogacona o rozwiązanie NSX Distributed IDS/IPS.  Da to platformie możliwość wykrywania naruszeń w wielu różnych usługach i aplikacjach, zapewniając większą widoczność zagrożeń.

 

VMware Carbon Black wzmacnia bezpieczeństwo chmury

Firma VMware postanowiła ponadto dodać do usługi VMware Carbon Black Cloud globalnie uznany framework MITRE ATT&CK™. To dostępna na całym świecie baza wiedzy o taktyce i technikach cyberprzestępców, oparta na obserwacjach w świecie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu klienci będą mogli szybko i sprawnie analizować aktualne zachowania, narzędzia i strategie używane przez hakerów do opracowania i/lub modyfikacji własnych strategii i polityk bezpieczeństwa.

 

Krajobraz zagrożeń

Wycieki danych mogą być bardzo bolesnym doświadczeniem dla współczesnych firm. Mogą je kosztować miliardy dolarów strat, a ich prezesów utratę stanowisk. Do większości tego typu incydentów rzadko kiedy dochodzi w wyniku cyberataku na pojedynczą lukę w zabezpieczeniach. Hakerzy niekiedy miesiącami infiltrują firmowe systemy, by wykraść pożądane informacje. Według badań VMware i Forrester Consulting 75 proc. specjalistów ds. cyberochrony nadal zabezpiecza jednak środowiska IT tradycyjnymi zaporami sieciowymi, które punktowo chronią dostęp do infrastruktury. Dzisiaj potrzeba jednak znacznie innego podejścia do kwestii bezpieczeństwa.

 

– Najlepszym rozwiązaniem jest wbudowanie mechanizmów bezpieczeństwa w każdy element firmowej infrastruktury IT. Rozwiązania do cyberochrony muszą bowiem działać niezależnie od urządzeń, aplikacji czy chmury. – podkreśla Sanjaya Poonena z VMware.

 

https://itreseller.pl/itrnewvmware-oraz-intel-oglosily-wspolprace-aby-stworzyc-ogolnodostepna-inteligentna-platforme-do-wirtualizacji-sieci-ran-rozwiazanie-przejdzie-testy-w-laboratorium-deutsche-telekom/