Papież ma wypowiedzieć się na temat sztucznej inteligencji – przy wsparciu Microsoftu i IBM. Czyżbyśmy zaczynali rozmowę na temat etyki w stosowaniu AI?

Urzędnicy Watykanu w piątek planowali wprowadzić zasady promujące etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI), przy wsparciu Microsoftu i IBM jako jednych z czołowych firm w branży. 

„Rzymskie wezwanie do etyki sztucznej inteligencji” zapewnia, że ​​technologia powinna szanować prywatność, działać niezawodnie i bez uprzedzeń, brać pod uwagę „potrzeby wszystkich ludzi” i działać w sposób przejrzysty – obszar ciągłych badań, ponieważ decyzje systemów AI są często nieprzeniknione.

Dokument odzwierciedla rosnące zainteresowanie firm i instytucji nad ustanowieniem barier dla szybko ewoluującej technologii. Policja korzysta z systemów rozpoznawania twarzy do badania przestępstw, a firmy z listy Fortune 500 używają sztuczną inteligencję do sprawdzania kandydatów podczas rekrutacji – to tylko niektóre kwestie, które muszą zostać podjęte.

Jego (red. papieża) główne obawy dotyczyły tego, czy będzie dostępny dla wszystkich, czy też będzie jeszcze bardziej rozwidlać te, które mają, i te, które nie mają?” – powiedział John Kelly III, wiceprezes wykonawczy IBM w wywiadzie dla Reuters.

Etyka w kwestiach związanych z AI będzie pojawiała się coraz częściej, wraz z upowszechnianiem się zastosowań technologii opartych o sztuczną inteligencję. Rola instytucji takich jak kościoły i organizacje wyznaniowe, może mieć tu niebagatelne znaczenie.