Oracle jako pierwsze będzie korzystało z nowego układu Altra dla centrów danych firmy Ampere, w swoich rozwiązaniach chmurowych.
Nowy mikroukład dla centrów danych firmy Ampere ma, jak twierdzi producent, może okazać się lepszy niż chipy znajdujące się w ofertach Intela i AMD. Firma oświadczyła, że pierwszym dużym klientem mającym wykorzystać ów układ ma być Oracle.
Ampere, firma kierowana przez byłego dyrektora Intela, Renee Jamesa, bazuje na technologii ARM. Jest więc, pod względem technicznym, bliższy układom SoC w naszych smartfonach i tabletach, niż procesorom z komputerów osobistych i laptopów. I to właśnie to pokrewieństwo ma być kluczem do sukcesu procesora Ampere Altra. Architektura ARM słynie z wysokiej efektywności energetycznej, a zużycie prądu, czy bardziej – wydajność uzyskiwana na 1 kW, jest jednym z kluczowych elementów wpływających na efektywność pracy serwerowni.
Ampere zaprojektował swój nowy układ Altra dla dostawców chmury, którzy wynajmują moc obliczeniową innym firmom. Ponieważ firmy wydają dziesiątki miliardów dolarów na usługi w chmurze, niewielkie różnice w szybkości chipów lub zużyciu energii mogą oznaczać setki milionów dodatkowych dolarów na sprzedaży lub oszczędnościach dla dostawców. Warto zaznaczyć, że Renee James zasiada w zarządzie Oracle, a firma zainwestowała 40 milionów USD w Ampere.
„Mogą skoncentrować swoje zasoby na tym, co czyni ich największymi pieniędzmi, czyli na budowaniu ich wyjątkowych usług, a my dajemy im nowy poziom wydajności i wydajności” – powiedział James w wywiadzie.
Microsoft powiedział we wtorek, że testuje układy Ampere w swoich laboratoriach. We wtorek Oracle oświadczyło, że planuje używać procesorów Ampere do usług w chmurze i dostosowuje większość swojego oprogramowania, w tym powszechnie stosowane systemy baz danych, do działania na układach Altra. Konkurencja jednak nie śpi. Swoje układy dla centrów danych bazujące na architekturze ARM posiada m.in. chiński Huawei, a w trakcie rozwoju takiej jednostki jest m.in. Amazon.
https://itreseller.pl/itrnewamerykanska-federalna-komisja-handlu-przyjrzy-sie-najwiekszym-firmom-w-branzy-pod-katem-dzialan-monopolistycznych-na-celowniku-m-in-google-amazon-apple-i-facebook/