Czyżby rozwiązania multi-GPU miały powrócić do domowych pecetów? Sparowanie Radeonów RX 5700 z RX 5600 XT skutkuje wzrostem wydajności o 70%.

Obsługa wielu procesorów graficznych była interesującą technologią w momencie jej premiery, umożliwiając użytkownikom parowanie dwóch lub więcej kart graficznych w celu uzyskania wyższej wydajności zamiast kupowania jednej i droższej karty graficznej. Chociaż od początku z technologiami tego typu było nieco problemów, sama koncepcja była interesująca. Okazuje się, że może być użyteczna nawet i dziś. 

Od premiery rozwiązań  multi-GPU minęła dekada, a wielu producentów, AMD i NVIDIA nie poczyniło znaczących postępów w tej dziedzinie, rezygnując całkowicie z obsługi ze względu na słabe skalowanie wielu kart, brak optymalizacji aplikacji i różne inne problemy . Ale to nie znaczy, że użytkownicy, nie mogą łączyć kart. Właśnie to zrobili ludzie w Uniko Hardware, łącząc kartę graficzną Radeon RX 5700 z Radeon RX 5600 XT zobaczyć, jak się zachowują.

AMD i NVIDIA niemal całkowicie zrezygnowały z obsługi Multi-GPU w swojej obecnej generacji kart graficznych. Crossfire firmy AMD już nie istnieje, ale został zastąpiony przez XDMA, protokół łączący procesory graficzne przez interfejs PCIe. Z drugiej strony NVIDIA pozwala na multi-GPU tylko na wysokiej klasy kartach graficznych za pośrednictwem połączenia NVLINK. Chociaż łącze XDMA AMD nie pozwala mieszać i dopasowywać dwóch oddzielnych kart graficznych, z wyraźnym adapterem mGPU DirectX 12 i API Vulkan API, można łączyć dwa różne procesory graficzne o różnych konfiguracjach.

Do testów zastosowano procesor AMD Ryzen 7 3700X, płytę główną ASRock X570 Taichi, 16 GB pamięci DDR4 działającej z częstotliwością 3200 MHz, 512 GB SSD, oraz oczywiście karty graficzne: ASUS Radeon RX 5700 Dual EVO 8 GB i ASUS Radeon RX 5600 XT TUF3 EVO Gaming 6 GB. Zastosowano najnowsze sterowniki AMD Adrenaline Radeon Software 20.2.1. Wyniki testów publikujemy poniżej.

I chociaż wszystko wygląda świetnie w tabeli, nie obyło się bez problemów, na które uwagę zwracają autorzy testu. Zacinanie się i charakterystyczny efekt tzw. rozdarcia pojawił się w grach podczas testów. Warto też zwrócić uwagę na niewielką efektywność energetyczną takiego rozwiązania.

https://itreseller.pl/itrnewdonald-trump-podpisal-ustawe-uniemozliwiajaca-lokalnym-operatorom-telekomunikacyjnym-w-usa-korzystanie-ze-sprzetu-infrastrukturalnego-huawei/